Finlandiya’da 28 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, yurt dışında yaşayan Finlandiyalılar oy kullanma işlemine bugün itibari ile başladı. Finlandiyalılar 20 Ocak’a kadar Finlandiya Alanya Fahri Konsolosluğu binasında kendileri için hazırlanan özel bölmelerde oy kullandı. 

Türkiye’de seçimlerin İstanbul, Ankara ve Alanya’da yapılacağını belirten Finlandiya'nın Ankara Büyükelçiliği Başkatibi ve Konsolos Raimo Pahkasalo, Finlandiya'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine dokuz adayın katıldığını ve eğer hiçbir aday yüzde 50 oy oranını aşamazsa, seçimden iki hafta sonra en çok oyu alan iki adayın tekrar seçime gireceğini ifade etti. 

PAHKASALO: “EN ÇOK ALANYA’DA OY KULLANILIYOR”

SYEDRA AYAĞA KALKIYOR SYEDRA AYAĞA KALKIYOR

Pahkasalo, “89 ülkede 219 şu anda cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmaktadır. Türkiye’de İstanbul, Ankara ve Alanya’da seçimler yapılmaktadır. Fahri konsol bu organizasyonda önemli görevler üstlenmektedir. Finlandiya Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 9 tane adayımız var. Eğer yüzde 50’ye herhangi bir aday aşamazsa seçimden iki hafta sonra en çok oyalan iki aday seçime tekrar girecek. En çok tabii ki Alanya’da oy kullanılmaktadır. Beklentimiz burada 100’ün üzerinde kişinin oy kullanması ancak tabii ki bu bir seçim süreci daha da artabilir” dedi.

MÜFTÜOĞLU: “3 GÜN BOYUNCA OY KULLANACAKLAR”

Finlandiya Fahri Konsolosu Kuddusi Müftüoğlu ise “Bugün itibari ile cumhurbaşkanlığı seçimini başlattık. Alanya’da yaşayan veya bölgede bulunan Finlandiyalılar oy kullanmaları için buraya gelecekler. Şu anda 9 adayımız var. Finlandiyalılar 3 gün boyunca adaylık süreci içerisinde olanlar için oylarını kullanacaklar. Biz de en iyi şekilde hizmet edeceğiz” diye konuştu.

LİNDQVİST: “ALANYA’DA OY KULLANABİLECEĞİMİZ BİR YER VAR”

Anne Elisabeth Lindqvist, “İlk defa Alanya’da oy kullanıyorum. 3 aylık bir tatil yapıyorum. Normalde 8 senedir Alanya’ya gidip geliyoruz. 8 senedir burada kendi evimiz vardı. Şu anda kiradayız ama ben yeni ev almayı düşünüyorum çünkü Alanya‘yı çok seviyorum. Vatandaşlık görevimi yaptım o yüzden çok mutluyum ve Alanya’da oy kullanabileceğimiz bir yer var” açıklamasında bulundu.

Editör: Kerim Toksöz