Evcil hayvanların seyahate çıkabilmesi için bazı prosedürlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Özellikle yaz ayının gelmesi ile birlikte tatile çıkacak olan vatandaşların merak ettiği soruya Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar, yanıt verdi. Rüzgar, evcil hayvanlarını tatile götürmek isteyen vatandaşların, pet hayvanlarının sağlık karnesi, kimlik belgesi, aşılama ve kontrollerinin yapılmış olması gerektiğine değindi. Bu prosedürleri yerine getiren vatandaşların, sorunsuz bir şekilde evcil hayvanlarını hem yurt içinde hem de yurt dışında seyahate çıkarabileceklerini söyleyen Rüzgar, kuduz aşısının da önemine vurgu yaptı. 

MHP'DEN SUYA ZAM ELEŞTİRİSİ MHP'DEN SUYA ZAM ELEŞTİRİSİ

RAPOR HAZIRLANIYOR

Yurt dışından gelen veya yurt dışına çıkacak olan hayvanlarla ilgili yapılan uygulamaları anlatan Rüzgar, “Pet hayvanlar diye adlandırılan kedi, köpek ve kuş gibi hayvanlara çip takılıyor. Aşılamalarını yapıyoruz, sağlık kontrollerini yapıyoruz. Yurt dışından gelecek olan veya yurt dışına çıkacak olan hayvanlarımıza sağlık raporu düzenliyoruz. ‘Kontrolleri yapılmış, aşıları yapılmıştır’ şeklinde rapor düzenliyoruz. 

'HER ÜLKENİN ŞARTLARI AYRI'

Özellikle dikkat ettiğimiz konu kuduz aşısı. Kuduz aşısı yapılmışsa eğer,  yurt dışına çıkmadan bir ay önce, veteriner hekimlerce kan testi yapılıp bağışıklık durumu tekrar gözden geçiriliyor. Kontroller tamamlanınca yurt dışına sevkini gerçekleştiriyoruz. Her ülkenin tabi bazı şartları değişiyor. Biz kontrollerimizi her ülkeye göre yapıyoruz, gerekli tedbirleri alıyoruz. Bandrollü bir şekilde sağlık sertifikalarıyla vatandaşlarımız veya yurt dışından gelen turistlerimiz olsun yurtdışı hayvan seyahatlerini gerçekleştiriyorlar” dedi.