Geçtiğimiz yıla oranla esnafların kazancının yüzde 50 düştüğünü aktaran başkanlar, durumun acilen çözülmesini talep ediyor.

Alanya esnafı 2023 yaz sezonunda kan ağladı.2022 yılına oranla yüzde 50 oranında düşen kazançlarının ardından geçimini kredi ile sağlamaya çalışan esnaflar çareyi kredide de bulamıyor. Esnafların durumu hakkında durum değerlendirmesi için bir araya gelen oda başkanları gelecek sezon için iyileşme planlamaları yapıyor. 

‘ESNAFIMIZ KREDİYE BİLE ULAŞAMIYOR’

Esnafın geçiminin son çaresi olan kredilere ulaşmakta sıkıntı çektiklerini belirten Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp, “Sezon gerçekten geçen yıla göre yüzde 50 düşüş gösterdi. Turist sayısına baktığımızda bölgemiz rakamları yakaladı ama esnafa yansımadı. Esnaf arkadaşlarımız ise bunun sıkıntısı içerisinde. Onu da esnaflar ancak krediler ile geçirmeye çalışıyor ama artık krediye ulaşmakta da zorlanıyorlar.  Birçok bankada kredi başvurularını geri çeviriyor. Esnaflarımızın kredilere çok rahat ulaşması lazım. Limitleri açılması ve yükseltilmesi gerekiyor. Esnafımız adına iyi bir sezon geçti diyemeyiz" diye konuştu.

‘2022’Yİ ARADIK’

Alanya Otelciler Pansiyoncular ve Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci ise, “Genel olarak esnaf değerlendirmemizi yaptık. Alanya'nın geleceği ile ilgili konuştuk. Maddi kazanç olarak 2022 yılını aradığımız bir yıl oldu. 2023 yılında 2022 yılında yapmış olduğumuz kazancı esnafımız elde edemedi" dedi.

APART OTELLER YIKILDI TURİSTLER GİTTİ

ALANYA'NIN SORUNLARI ANKARA GÜNDEMİNDE ALANYA'NIN SORUNLARI ANKARA GÜNDEMİNDE

Apart Otellerin yıkılmasının nitelikli turistin Alanya’dan vazgeçmesine neden olduğunu belirten Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir ise, "Sezonumuz beklentimizin oldukça altında geçti. Esnaflarımızın kazançlarında yüzde 50 düşüş yaşandı. turist gelmedi değil fazlasıyla geldi ama esnafa yansımadı. Maalesef kaliteli turistleri getiremiyoruz. Bunun en büyük sebebi havaalanının uzak oluşu, Gazipaşa Alanya havalimanına büyük firmaların inemeyişi turistlerin Alanya'ya gelmeyip başka yerleri tercih etmesi büyük etken. Apart otellerin yıkılıp daireye çevrilmesi ne yazık ki nitelikli turistin önünü kesti. Apart otellerde her şey dahil sistem olmadığı için turistler esnaflardan alışveriş yapıyordu. Ama şimdi otellerden her şey dahil sistem olduğu için otelden çıkmıyorlar. O yüzden beklenen kazançlar elde edilemedi" şeklinde konuştu.

ARACINI SATANLAR OLDU

Bazı üyelerinin aracını satmak zorunda kaldığını belirten Alanya Minibüsçüler Odası Başkanı Paşa Özkan, "Turizm sezonu iyi geçmedi sönüktü. Araç satan esnaflarımız oldu. Ama yine de aşırı kötü diyemeyiz. Servislerimiz adına çok kötü diyemem ancak şehir içi çalışan otobüslerimiz için durum sıkıntılı" dedi.

‘İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN DURMASI OLUMSUZ ETKİLEYECEK’

Alanya Sanayi Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hüseyin Alataş ise, "Kendi esnafım adına konuşursam iyiydi. Ancak inşaat sektörünün durması ile alakalı bütün esnaflarımız sıkıntılı. Ama şuana kadar kötü değildi. Bu saatten sonra inşaatların durması birçok esnaf adına kötü olacaktır. Önümüzdeki günlerde bunun sıkıntısını hep birlikte çekeceğiz" dedi.

Editör: Kerim Toksöz