Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine sonrasında yaptığı açıklamayla birlikte, emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapılacağını belirtti. Konu hakkında Alanya Posta Medya ekibine konuşan Tüm Emekli Sen Alanya Şube Başkanı Mehmet Güldal, 5 TL'lik ikramiyenin hayal kırıklığına neden olduğunu belirterek; “Emekliler insanca yaşayacak bir ücret talebini ısrarla sürdürüyor ama bu hiçbir yaraya merhem olmuyor” dedi. 

TOKAR'A ÜNLÜ YAĞACAK TOKAR'A ÜNLÜ YAĞACAK

‘BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞI’

Güldal emeklilerin hayal kırıklığına uğradığını belirterek, “Emeklilerin umutları gelecek baharlara kaldı. Emekliler büyük hayal kırıklığına uğradı. Tolumun işsizlerden sonra en yoksul kesimi olan emekliler bir kere daha kandırıldı. Cumhur ittifakının ortakları meclis toplanır toplanmaz emeklilerin durumlarını düzelteceklerini kamuoyuna duyurdular ve emekliler de bir beklenti içine girdi. Ancak ortaya çıkan bu düzenleme emeklilerin hiçbir ihtiyacına cevap vermiyor. Tam tersine toplumda bir algı oluşturularak biz emeklilere yardımcı olduk algısını yaratmak için böyle bir uygulama yapıldığını düşünüyoruz.  Emekliler insanca yaşayacak bir ücret talebini ısrarla sürdürüyor ama bu hiçbir yaraya merhem olmuyor” şeklinde konuştu.

‘EMEKLİLER AÇLIĞA MAHKUM EDİLİYOR’

“Yaşamın bu kadar pahalılaştığı bir dönemde her şeyin 2 katı arttığı bu dönemde emeklilere yapılan bu davranış açlığa mahkum ediyor” diyen Güldal, “Emeklileri alaya alıyor ve görmezden geliyor. Siyasal iktidar bu yaşananların faturasını emekçi ve emeklilere değil gelir aktardığı sermaye gruplarına ödetmeli ve vergi almalıdır. Kur korumalı sistemden trilyonlar aktardıkları kesimlerden vergi almalılar. Emeklilerin ekonomik durumunu yeni bir bakış işe düzeltmeliler. Toplumun buna ihtiyacı var. Emeklilerimize sahip çıkmalıyız. Hak ettiğimiz bir ücret artışını talep ediyoruz” dedi.

Editör: Kerim Toksöz