TARİHİ MEKANDA ZAMAN YOLCULUĞU TARİHİ MEKANDA ZAMAN YOLCULUĞU

Alanya’da bilinçsiz kullanıcıların cadde, kaldırım, yolların ortasına bırakılan ve bilinçli kullanılmayan elektrikli scooterlardan vatandaşlar şikayetçi. İlçede son 2 yılda yüzlerce rakama ulaşan scooterlar hem yaya hem de trafik güvenliğini tehlikeye atıyor. Kuralları umursamayan sürücüler hem kaldırımdan giderek yayalara zarar veriyor hem de yollardan giderek otomobil sürücülerini ve kendi canlarını hiçe sayıyor. Sıkı denetimin olmadığını belirten Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya ve Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Tefik Yılmaz Alanya Özgür Medya’ya konuştu.
‘İLERLEME KAYDEDEMEDİK’
Akkaya elektrikli scooterlerin kanayan bir yara haline geldiğini ve bakanlık onaylı olduğu için ellerinden bir şey gelmediğini belirterek, “Odamızla gerekli girişimlere bulunduk. En son bize söylenen şey bakanlık izin verdi oldu. Belediyeler boyutunda da bir ilerleme kaydedemedik. Özellikle gençlerin ve çocukların bu araçları kullanması çok daha tehlikeli.  Geçtiğimiz sene bir ölüm gerçekleşti bu araçlar yüzünden 1 ay konuşuldu sonra unutuldu. Türk toplumu olarak çok çabuk unutuyoruz.  Yine devam ediyorlar yine 3 kişi biniyorlar. Nereden gittikleri belli değil. Şehrimizin kanayan yarası oldu” dedi.
‘MADDİ ZARARINDA DEĞİLİZ’
Alanya Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Tefik Yılmaz ise, “ Bizim araçlarımız çok büyük. Bu yüzden görüş mesafesi çok kısıtlı. Gençler trafik kurallarını çok bilmiyor ve uymuyorlar.  Maddi zararı geçtik biz, artık çok tehlikeli bir hal aldı. Denetimler sıklaştırılmalı” dedi.

Editör: Kerim Toksöz