CHP'Lİ UYAR'IN BOZKURT RAHATSIZLIĞI CHP'Lİ UYAR'IN BOZKURT RAHATSIZLIĞI

Yılbaşı yaklaştı dolandırıcılar ortaya çıkmaya başladı. Ünlü restoranların, otellerin adını kullanarak sahte rezervasyon alan siteler artış gösterdi. Yapay zeka ile sahte siteler kuran dolandırıcıların yeni hedefi yılbaşı kutlamaları oldu. Gerçeğinden tamamen farksız sistemlerle müşterileri dolandıranlara karşı uzmanlar uyarıyor.
‘MADDİ VE MANEVİ KAYIP’
Alanya’da da yılbaşı hazırlıklarının başladığını belirten ALTAV ve ALTİD Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, “Yeni yıla girmemize sayılı günler kala, yılbaşı tatili hazırlıkları hızlandı. Ünlü sanatçıların sahneye çıkacağı eğlence konseptli yılbaşı paketleri revaçta. Fiyatlar yüksek olmasına rağmen vatandaşlarımız rezervasyonlara başladı. Ancak dikkat edilmesi gereken hususlar var. Tatil rezervasyonları son yıllarda daha çok online olarak yapılıyor. Rezervasyonların yapıldığı web sayfaları dolandırıcılığın yeni adresi oldu. Turizm ve seyahat acentelerinin, 5 yıldızlı otellerin internet sitelerini kopyalayıp bu adreslerden tatil ilanları yayınlayan dolandırıcılar, kendilerine ulaşan tüketicileri sahte rezervasyonlarla mağdur ediyor. Dolandırıcılar bu yöntemle yüklü miktarda haksız kazanç elde ederken, bütçelerine uygun yeni yıl tatili arayışında olanlarsa maddi manevi kayba uğruyor” dedi.
TÜRSAB KODU ÖNEMLİ
“Öncelikle web sitesinin, orijinal internet sitesi olup olmadığını dikkatle sorgulamak gerekir” şeklinde konuşan Dahaoğlu, “Güvenilir sitelerin Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nden (TÜRSAB) aldıkları bir kod var. Kural gereği bu kodu her acente kendi web sitesinde belirtmek zorunda. Tatil satın alacak kişiler, bağlantıda oldukları internet sitesinde öncelikle bu kodun olup olmadığını kontrol etmeleri gerekiyor. Otellerin çağrı merkezleri de kopyalanabilir. O nedenle dikkat edilmesi gereken en önemli konu, otellerin ve acentelerin resmi internet sitelerinde yer alan TÜRSAB kodu. Bu kodu da TÜRSAB’ın sitesinden ulaşılabilecek doğrulama kodu ve web sitesi linkiyle birlikte TÜRSAB’ın doğrulama sistemine girerek onaylatabilirler. Tesis veya acente sahipleri de arama motorlarında sık sık arama yaparak, kendi sitelerinin taklit edilip edilmediğini kontrol etmelidir. Umarım tüm halkımız yeni yıla huzur ve güven ortamında, kötü niyetli kişilerin tuzaklarına düşmeden girer” dedi.

Editör: Kerim Toksöz