Yürürlüğe giren kanuna göre artık yabancıların gayrmenkul yoluyla ikamet alabilmesi için tapu yeterli olmayacak.  Önceden 75 bin dolara tapu alan bir kişi ikamette alabiliyordu. Ancak yeni kanuna göre ikamet alabilmek için 200 bin dolarlık ev ve ekspertiz raporu zorunlu hale geldi. Kanunun yürürlüğe girmesinin ardından Alanya’da bulunan inşaat ve emlak firmaları da batma tehlikesi ile karşı karşıya geldi. Konu hakkında konuşan sektör temsilcileri kanunun Alanya’yı her anlamda kötü etkileyeceğini ifade etti. 

‘TÜM SEKTÖRLER TEHLİKE ALTINDA’ 

Kanunun yeniden gözden geçirilmesi için çalışmalara başladıklarını belirten Alanya Müteahhitler Birliği Başkanı (MÜTBİR) Mustafa Küçüker yatırımcıların bölgeye daha çok çekilmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini dile getirdi. Küçüker,” Göç İdaresi ikamet limitini 200 bin dolara çıkardı. Bunun bölgemize yatırımcıyı çekecek bir hamle olmadığını düşünüyoruz. Bu rakamın revize edilmesi gerektiğini ve bölge için sıkıntılar yaratacağını gerekli yerlere ilettik. Bu uygulamanın yapılacaksa da açık kapalı demeden her bölgede yapılması gerektiğini ve bunun bir geçiş süresi olması gerektiğini söyledik. Onlar bunu dikkate alacaklarını  söylediler.  Konu AK Parti genel Başkan Yardımcılarına da iletildi. Biz istiyoruz ki bölgemize daha fazla yatırım gelsin, ticaret daha yoğun dönsün. Bu işten herkes kazançlı çıksın istiyoruz. Başvurusunu yakın zamanda yapmış kişilerin de mağdur olmaması lazım. Biz bunun en doğru şekilde hallolması için uğraşıyoruz” dedi. 

‘KANUNDA REVİZE ŞART’ 

ŞEHADET BELGESİ VERİLDİ ŞEHADET BELGESİ VERİLDİ

Yabancıların ikamet alabilmesi için yürürlüğe giren yeni kanun hakkında konuşan gayrimenkul danışması Ali Özsoy zaten kötü olan sektörün daha da kötü olacağını ifade etti. Özsoy,” Zaten sektör kötü durumdaydı artık tamamen duracak. Daha 6. Aya kadar 200 bin liraya vatandaşlık veriliyordu. Şimdi 200 bin dolara ev alana ikamet verilecek. Bu durum ters teper. Acilen kanunun revize edilmesi gerekiyor. Eğer kanun revize edilmezse şu anda Alanya’da bulunan yerleşik yabancılarda durumdan olumsuz etkilenir” şeklinde konuştu.

Editör: Kerim Toksöz