Alanya Posta TV’nin manşet attıran programı Gazeteci Gaye Coşkun’un sunumu ile Haberin Manşeti programının bu haftaki konuğu Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Bülent Kandemir oldu. CHP’nin Alanya’da ciddi bir aktör olduğunu ve seçim çalışmalarına ciddi bir ekip ile sıkı bir şekilde çalıştıklarını belirten Kandemir, Belediye Başkan Adayı Osman Tarık Özçelik ve ekibimiz ile seçim süresince kucaklayıcı, samimi ve insanları ürkütmeyen bir siyaset yolu izleyeceklerini belirtti.

İNCE ELEYİP SIK DOKUDUK

Belediye Başkan adayını belirledikleri süreçten ve bu süreçte ince eleyip sık dokuduklarının altını çizen Kandemir, “Biz şu hedefle yola çıktık. Biz 100. Yıl ekibiyiz 100. Yıla girerken Alanya’da yerel yönetimler ile CHP’yi başarıya taşımak istiyoruz. “Cumhuriyet Halk Partisi’nin Belediye Başkanlığını kazanmak ve Alanya’yı CHP’li bir belediyecilik ile başlatmak istiyoruz” diyerek hedefimizi 25 Ağustos’ta koyduk. Bunun akabinde biz CHP Alanya’ya nasıl bir başkan adayı koymalı ki başarılı olur diye düşündük. Arkadaşlarımız ile bir profil ve kriter çizdik ve önümüze koyduk. Yaklaşık 10’ a yaklaşan isim ile içeride çalışmalarımıza devam ettik. Biz elimizde bir ceket var bu cekete en iyi uyan adayı bulmak istedik. Aile yaşamı, iş hayatı düzgün, üniversite mezunu olan şaibesi olmayan ve yöneticilik yeteneği olan bir insan aradık” dedi.

FISTIKLI LİMONATA ALANYA’NIN TESCİLLİ LEZZETİ OLDU FISTIKLI LİMONATA ALANYA’NIN TESCİLLİ LEZZETİ OLDU

‘ADAY OLMAK İSTESEYDİM ÖRGÜT KABUL EDECEKTİ’

“Aday olmak isteseydim örgüt bunu kabul edecekti” şeklinde sözlerine devam eden Kandemir, “Çok açık ifade ediyorum genel seçim esnasında yerel belediye başkanı olabilirim dedim. Örgütte bunu kabul etmişti. Zaten aday olmayı üsteleseydim örgüt bunu kabul edecekti. İlçe başkanı olmama gerek yoktu. Gökhan Sipahioğlu geldi bana sevgili rakibim seni başkan adayı olarak düşünüyordum karşıma çıktın dedi. Bu kadar örgüt içinde de kabul edildi. Ancak insanlar şunu anlamak istemiyor. Ben çok iyi bir CHP’liyim, parti içerisinde 30 yılım geçti. Hep kendimden önce şahsi düşüncemden önce örgüt diye düşündüm. Bana tamam sen dediklerinde ben ortaya çıktım. İlçe başkanlığı olarak anılmak yeter dedim. Benim düşüncem bir ilçe başkanı belediye başkan adayı olursa işi zor. Çünkü belediye başkanlığı bütün kesimlerden oy alarak, belediyeyi ve halkı kucaklayarak başkan olması gerekiyor. İlçe Başkanı siyasi bir kişilik. Ben CHP ilçe başkanı olarak belediye başkan adayı olabilirdim o hakkım vardı. Ama benim düşüncem eğer kazanılmak isteniyorsa ilçe başkanlarından belediye başkan adayı olmamalı. O nedenle her kesimden oy alabilecek, aile hayatı şahsi hayatı düzgün yönetim kabiliyeti olabilen bir isim üzerinde çalıştık ve Osman Özçelik’i bulduk” dedi.

ADAYLIK BAŞVURUSU İÇİN BİR KİŞİ GELDİ

CHP adaylık başvurusu alınmadı söylentilerine yanıt veren Kandemir, “Adaylık başvurusu için sadece bir kişi geldi. 4 Aralık günü Avukat Murat Can ve İbrahim Sayar arkadaşımız geldi ve görüştük. Hatta önceki dönem meclis üyesi olmak için partiden istifa etmişti. Ben 4 Aralıktı partiye üyeliğini yaptım. Bana başkan adaylığına başvurabilir miyim dedi. Bende dedim ki biz bir aday üzerine yoğunlaştık hatta söyledim Osman Tarık Özçelik ile görüşüyoruz uzun zamandır ondan evet veya hayır almadan senin adaylığını değerlendirmem dedim. Ama Özçelik ben kabul etmiyorum derse eğer, seni arayacağım ve başvurunu alacağım dedim ve sonuca bağladık” dedi.

 ‘HİYERARŞİYİ İŞLETTİK’
Neden Osman Özçelik sorusuna yanıt veren Kandemir, “ Osman Özçelik ile kurduğumuz temaslar sürecinde görüşmelerimiz olumlu gitmeye başladı. Bunun sonucunda bu iş olabilir dedik. Beklemekte ve evet cevabını alana kadar ısrar ettim. Alanya’da böyle bir yol çiziyorum diyerek il başkanımıza da koordineli bir şekilde bilgi verdim. Hatta benim adıma iki kere Osman bey ile kendisi görüştü. En sonunda Genel Başkanımız ile tanıştırdık ve onay aldık. Beklememizin nedeni bir en üst merci Genel Merkez. Parti meclisinden onay almadan adayım kesinleşti diyerek ortaya çıkmam ayıp olacaktı, o sebeple yoğurdu üfleyerek yedik. Siyasette bir saat bile çok önemli. Hiyerarşiyi işlettik” dedi.

‘KUCAKLAYICI VE EŞİT BİR ADAY İSTEDİK’

“Biz Alanya’da herkesi kucaklayacak ve eşit bir şekilde davranacak olan bir aday istedik” diyen Kandemir, “Alanya Belediyesi tüzel bir kişilik. Bütün Alanya halkının verdiği vergiler ile finanse edilen bizim işlerimizi bizim adımıza yürüten bir kurum. Bu şirketi iyi yöneten ve kabiliyeti olan insanlar aradık. Özellikle bir noktaya çok dikkat ettik. Biz kefil olacağımız bir insan istedik. Sokağa çıktığımda halk bana sorarsa sen belediye başkanının çalmayacağına çırpmayacağına düzgün yönetim göstereceğine kefil olur musun dediklerinde rahatlıkla diyorum ki Osman Özçelik’e kefilim. Tüm Alanya halkını kucaklayacak bir isim” dedi.

‘ÖZÇELİK’İ HALKIMIZA TANITACAĞIZ’

Özçelik’in halk arasında çok tanınmadığı eleştirilerine yanıt veren Kandemir,  “Özçelik tam bir işkolik. Emeklilik hayali vardı hatta. Kabul ediyorum Osman bey hiçbir zaman çok çevrede gözükmedi. Sokaklarda gezerken göremedik çünkü gerçekten tam bir işkolik. Biz hatta çok tanınır olmamanın bir avantaj olduğunu düşünüyoruz. Elimizde bir kumaş var ve bu kumaştan istediğimiz bir elbise ve ceket dikebiliriz gibi bir örnek vereyim. 2 aylık bir süremiz var. Bu süreçte her mahallede toplantı yapacağız. İsteyen her herkese ulaşabilirliğini sağlayacağız. Tanınırlılık konusunu da en kısa zamanda çözeceğiz. Bazı çalışmalar ve sürprizlerimiz var. Herkese tanıtacağız ve herkesi inandıracağız. Canavar gibi ekibim var. Gördüğüm en iyi seçim çalışmasının başlangıcını yapıyoruz” sözlerine yer verdi. 

‘BEL ALTI SİYASET YAPMAYACAĞIZ’

Kucaklayıcı samimi ve insanları ürkütmeyen bir siyaset yolu izleyeceğiz. Bizim rakiplerimizin hiçbirisine kötü bir söz söylemeyeceğiz. Kesinlikle rakiplerimiz hakkında bel altı vurma dediğimiz bir tavrımız olmayacak. Pırıl pırıl tertemiz bir siyaset izleyeceğiz. Sert olmayacağız. Biz kendimizi anlatacağız ne olduğumuzu ortaya koyacağız ve seçimi alacağız” dedi. Osman bey ile başlamanda önce zaten CHP oyunu kuran taraftı.  Genel seçimde biz iki kez birinci çıktık. CHP Alanya’da artık ciddi bir siyasi bir aktör. CHP Alanya’da artık belirleyici tarafta. Rakiplerime de şunu söyledim bir süre önce Alanya’da öne çıkan iki belediye başkan adayı var ama ikisi de Cumhur ittifakının adayı. Alanya’yı sadece cumhur ittifakına teslim edecek bir pozisyon var. CHP olarak biz bu oyunu bozacağız demiştik ve bozduk. Alanya iki cumhur ittifakı adayına mecbur değil, bizim farklı bir adayımız ortaya konacak dedik ve sözümüzü yerine getirdik” dedi.

‘OYLARIMIZ KAYDI’

İttifak ile girdikleri seçimlerde oy kayması olduğunu bu yerel seçimde yol haritasını buna göre çizdiklerini söyleyen Kandemir, “İnceledik, ve hesaplama yaptık. İncelenmeden ortaya konmuyor. Ne yazık ki İYİ Parti ile girdiğimiz ittifak seçiminde oy kayması oldu ve Adem bey ikinci dönemin en çok arttırarak seçilen belediye başkanlarından birisi oldu.  Öncelikle biz bu sebeple önce hem kendi oylarımızı alalım hem de üstüne bütün kesimlerden oy alalım hesabındayız. Oylarımızı geri alacağız. Bu sebeple Osman Özçelik profilini ortaya koyduk. Bütün kesimlerden Özçelik’e oy istiyoruz ve geleceğini ciddi şekilde gözlemliyoruz. 30 Ocak Salı günü Alanya Kültür Merkezi’nde başlayacak programımızda da adayımız Özçelik’i tanıtacağız. Onun yanı sıra 3 Şubatta proje ve meclis üyelerimizi tanıtacağımız bir program daha gerçekleştireceğiz. Programlarımıza bütün Alanya halkını davet ediyoruz.” dedi.

‘MECLİS ÜYELİĞİNE KADINLAR VE GENÇLERDE GİRECEK’

Yerel seçimlerde belediye meclis üyeliğine yoğun bir çalışma yürüttüklerini kadınlar ve gençlerin öncelikli olduğunu belirten Kandemir, “Bütün kesimlerin temsil edilmesini istiyoruz. Ama meclis üyesi olarak gönderdiğimiz insanların Alanya’yı katkı koyması gerektiğine inanıyoruz. Alanya’ya ne verir diye bakıyoruz. Oy hesabı ile bir şey yapmak istemiyoruz. Hem partinin bir kontenjanı var hem de Osman Özçelik’e kontenjan tanıdık. Süreç ilerledikçe de beraber değerlendireceğiz. Bu süreçte sadece ekonomi belirli olmayacak. Parayla pulla işimiz olmaz. Biz sadece artı değer koyabilecek insanlar arıyoruz. Siyasette para konuşulmasını sevmiyorum. CHP bir gün parlamenter sistemde iktidar olursa eğer ilk yapılacak olanların siyaset yasasının düzenlenmesi olacak. O nedenle parasal güce bakmıyoruz. Kontenjanımızda kadınlara ve gençlere yer vereceğiz” dedi.

‘CHP TÜRKİYE’NİN ÇİMENTOSUDUR’

Partinin üzerine çok gidildiğini çeşitli suçlamalara halen maruz kaldığını belirten Kandemir, “CHP Türkiye’nin bir çimentosudur. CHP’nin bu kadar üstüne gelinmesinin tek sebebi dış düşmanlar çok iyi biliyorlar ki CHP yok olursa TC yok etmek çok kolay olacaktır. Onun için inançla direnmeye ve CHP’nin gücünü arttırmaya kararlıyız. CHP yoksa Türkiye yok olmaya gidecektir diye düşünüyoruz.  Partinin gençleşmesi için partinin işleyişi, sosyal hayatı gelişsin parti çağa uysun isterim.  Gençleşme ancak o denli olabilir” dedi.
‘KIRSAL İLE İÇ İÇE GEÇMEK İSTİYORUZ’

Kırsaldaki vatandaşlarda CHP’yi yavaş yavaş  tanıyor diyen Kandemir, “Kırsal ile iç içe geçmek istiyoruz. Bu genel seçimde bir nebze sağlandı. Evet kırsaldaki vatandaşlarda anladı evet CHP’ye oy attığımızda elimiz taş olmuyor diye. Bunu yaşayıp gördüler. 1950’den beri CHP’ye o kadar oyunlar, kötü söylevler anlatılıyor ki. Temiz siyaseti ideal olarak koyduk önümüze ama maalesef karşı taraf öyle olmayabiliyor. Parti hala o kadar çok suçlanıyor ki. Kısacası kırsalda daha çok ziyaret ile daha çok sohbet ile hatamız neyse öğrenerek gidermeye çalışacağız” dedi.

‘ALANYA BETON OBEZİ’
Belediye yönetimi ile ilgili eleştirilerinden bahseden Kandemir, “Alanya’da müthiş bir beton obezitesi var. Buradan bakıldığında bu kadar ruhsat veriliyorsa ciddi bir hareket var demektir. Nüfus ne kadar artarsa belediyenin kazançları artıyor. Bu durumda olan bir belediye zenginleşmesi gerekirken hatta bütçeye artı sunması gerekirken belediye emekli işçisinin ikramiyesini veremeyecek durumda. Ya da maaşı ödeyebilmek için emanet para alma durumunda. Demek ki iyi yönetilemiyor. Demek ki bu durumda bir yanlışlık var. O nedenle belirtmek istedim. O nedenle iyi bir şirket yöneticisi gerekli dememin sebebi budur. Biz bu göreve talibiz” dedi.

‘ZENGİNLEŞMEYECEĞİZ ZENGİNLEŞTİRECEĞİZ’
Son olarak Kandemir kucaklayıcı bir politika ile yerel seçim çalışmalarına devam edeceklerini belirterek, “Biz zenginleşen değil zenginleştiren bir yönetim olmak istiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.