Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, encümen toplantısında basın mensuplarıyla bir araya gelerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Özçelik, kaçak yapılarla mücadele konusunda kesin ve net adımlar attıklarını vurgulayarak özellikle Dinek Mahallesi’nde yıkılan yamaç paraşütü konteynırları üzerine değindi. Özçelik, "Kaçak yolla mücadele edeceğimizi söylemiştik. Kaçak stok oluşturmayacağımızı ve bunları imkanların el verdiği ölçüde yıkılacağını ve cezalandırılacağını da söyledim. Göreve başladığımız günden itibaren de bunu uyguluyoruz, uygulamaya da devam edeceğiz. Öncesinde yapılan çok sayıda işlem var. Özellikle seçime yaklaştığımız dönemlerde maalesef halkımız bunu bir fırsat bilip buna devam etmişler. Bunları da geriye dönük şekilde ölçümlerini, tespitlerini yapıyoruz ve onların da geriye dönük uygulamalarını aynı bu şekilde yapacağız. Birinci önceliğim yeni kaçak stoku oluşturmamak. Alanya'da 500 bin metrekarenin üzerinde kaçak yapı varmış. Yani bugün hep beraber yola çıksak bizim buraları eski haline getirmemiz, düzeltmemiz bayağı bir zaman alır. Ama onları da bırakmayacağız. Dinek Mahallesi’nde ki paraşütçülerin konteynır mevzusunda ise sormadan, dinlemeden, öğrenmeden, neden yapıldığını bilmeden çeşitli beyanatlar veren arkadaşlar var. Oranın aslı şudur: Alanya'ya huzuru getirmek. Huzur içerisinde kamu kurumlarının çalışmasıyla vatandaşın yaşamasını sağlamak. Başlangıçta iki tane konteynır konulmuş. Sonrasında 6-7 tane daha konteynır konulmuş. Biz geldik iki tane daha konuluyordu. Orada 30'un üzerinde işletmeci var. Bunun içinde şirketler de var, şahıslar da var. Bu böyle devam ederse sanıyorum 6 ay içinde oradaki konteynırlar bizim tören alanımıza kadar gelecek.”

“BİR GÜN ORDA DA BİRİLERİ KAVGA EDECEK”

Dinek Mahallesi’nde yaşanan artışların Alanya Balıkçı Barınağı’nda yaşanan kavgaya ve ardından da huzursuzluğa doğru gidebileceğini de belirten Özçelik, “Bunun sonucu aynı iskelede ki huzursuzluğa gidecek. Bir gün orada birileri kavga edecek, birileri huzursuzluk çıkaracak. Haklıyı haksızı aramaya gerek yok. Biz ulusal basında meşhur olacağız. Ben böyle bir şeye müsaade etmem” diye konuştu.


“AÇIKTA BIRAKMAYACAĞIZ DÜZENLEME YAPACAĞIZ”

'FAHİŞ FİYATIN ÖNÜNE GEÇİLECEK' 'FAHİŞ FİYATIN ÖNÜNE GEÇİLECEK'

Özçelik, Dinek Mahallesi’nde konteynır kaldırarak insanları açıkta bırakma gibi misyonları olmadığını söyleyerek o bölgeyle ilgili proje çalışması yapacaklarını belirtti. Özçelik, “Bizim derdimiz oradaki insanları açıkta bırakmak değil. Belediyenin öyle bir misyonu yok. Orası ile ilgili çalışılan bir proje var. Orada Milli Emlak tarafından verilen koordinatların içerisinde belediyemizin kullanabileceği yerler var. Biz o yerlere izin çerçevesinde arkadaşlarımızın kullanabileceği bütün işlerini görebileceği yerleri yapacağız. Biz yaptığımızda tertip olacak, düzen olacak, bizim kontrolümüzde olacak. Oraya zabıta da koyacağız duşta koyacağız, tuvalette koyacağız. Orada hiçbir şey yok. Yarın birisi oraya konteynır koymaya kalkarsa yine kaldırırım. Orası tertipli, düzenli, güzel bir şekle gelecek. Oradaki hak sahipleri de bundan yararlanacak. Şu andaki sayı 30 kişi. Bunda bir sınırlama da yok. Bugün 30, yarın 60 olursa ne yapacağız? Tören yaptığımız Atatürk heykelini geçecek Gazipaşa'ya kadar mı gitsin?” dedi.

“İHALE İLE ALINMAMIŞ PORTAKAL BÜFELER KALDIRILACAK”

Portakal büfeler hakkında da konuşan Özçelik, sahil şeridindeki işletmelerin yasal düzenlemelere uygun hale getirilmesi için çalıştıklarını söyledi. Özçelik, “Ben hiçbir şeyi ezbere yapmıyorum. 29 tane ihalesi yapılmış, ihaleyle verilmiş. Portakal büfe olması lazım ama 38 tane portakal büfe çıktı. Biz onları kaldıracağız. İhaleyle alınmış diğer portakal büfelerle ilgilide tabure koymuş, sandalyeleri koymuş, arkada büfe hizmeti veriyor. Toplam 6 metrekare izinli yeri yapmış 36 metrekare. Buna da bir şekilde izin verilmiş. O arkadaşlarımıza ceza uygulaması yapmayacağız. Bu benim kendimde de uyguladığım, arkadaşlarıma da tavsiye ettiğim bir yöntemdir. Biz oralara gideceğiz, tespitlerimizi yapacağız. O tabureleri, masaları kaldırıp orayı eski haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.

“ALANYA’NIN İTİBARINI AŞAĞIYA DOĞRU ÇEKİYORUZ”

İskele bölgesinde yaşanan kavgaya da değinen Özçelik bu olayın bir daha yaşanmaması için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Özçelik konuyla ilgili şunları söyledi; “İskele bölgesinde Alanya Balıkçılar Barınağı’nın işletme hakkı Alanya Balıkçılar Kooperatifi’nde Yasalara göre de oranın ihalesine Alanya Balıkçılar Kooperatifi girebiliyor. Yasal olarak onlar alabileceği için onlar girecekler ihaleye ama tek başlarına oranın disiplinini sağlayamayacaklarını kendileri de söylüyorlar. Bununla ilgili Alanya Kaymakamlığı, Alanya Belediyesi ve Alanya Balıkçılar Kooperatifi olarak görüşmeleri sürdürüyoruz. Biz Alanya Belediyesini Alanya Balıkçılar Barınağı bölgesine dahil etmemiz lazım ki disiplini biz burada uygulayabilelim. Belediyeye o yetkiyi aldığım andan itibaren de iskelede artık huzur yerine gelecek.”

“BİR SÜRÜ YAPILAN PROJEDE BORCUMUZ VAR”

Finansal durum ve belediye borçları hakkında da konuşan Özçelik, belediyenin karşı karşıya olduğu ekonomik zorlukları ve çözüm yollarını anlattı. Yer satışlarına değinen Özçelik, "Yer satışları son çare olarak değerlendirilmekte ve mümkün olan en az düzeyde tutulmaktadır" diyerek, yerel kalkınma için sürdürülebilir finansman yöntemlerini araştırdıklarını belirtti. Özçelik, “1 milyar borcumuz var diye pankart astım. Seçimden sonra faturasını kesersiniz diye bekletilen faturalar var. Bunun içerisinde kamu arazileri ile ilgili çeşitli davalar var. Bununla ilgili başımızda Demokles'in kılıcı gibi bekleyen bir rakam var. SSK'ya olan borçlarımız var. Bütün bunları koyduğunuzda Alanya Belediyesi'nin borcu 2 milyar liranın üzerine çıkıyor. Faturalar kesilecek, SSK borcunu koyacaksınız. Bizim oraya astığımız matematikte insanlar şunu kaçırdılar biz borca takılmıyoruz, borç ödenir. Alanya Belediyesi'nin aylık 70 milyon lira açığı var. Gelir olmazsa ne borç ödenir ne maaş ödenir ne de sistem döner. Kamu da devlette devamlılık esastır. Yeni yönetim binası inşaatı devam ediyor. İnşaatı yapanın 100 milyon liranın üzerinde alacağı var. Minimum 120-130 milyon daha arkası gelecek. Ben istedim ki ağustos ayında biz buraya geçelim. Çünkü bizim planlamamız içerisinde yeni kuracağımız birimler için yer yok. O kadar büyük bir yapıya da gerek var mıydı? Bu başka bir tartışma konusu. Geçmiş yönetimimiz kaldırımları komple yeniden yapmış. Eline de sağlık, teşekkür ederiz ama orayı yapan müteahhit arkadaşımızın onlarca milyon alacağı var. Adamın çeki var, benden para istiyor. Bir ucube yapılmış Cuma Pazarı’na. Ben başından beri söyledim. Böyle bir şey yapmayalım buraya. Buranın Alanya için otantik bir tarihi var. Böyle bir sürü yer yapılmış. Asfalta 23-25 milyon lira borcumuz var. Bu paraları bir şekilde vermemiz lazım. Bu paralar da bir yerler satılarak karşılanacaktır. Daha ben 15-20 günlük belediye başkanıyım” ifadelerinde bulundu.

“ANTALYA’DA BİRÇOK ARACIMIZ REHİN DURUYOR”

Antalya’da birçok aracın rehin olduğuna da değinen Özçelik, araçları alacaklarını söyledi. Özçelik, “Antalya'da parası ödenmediği için 13-15 tane aracımız rehin. Bunun içinde kepçeler var. Bunların görüşmelerini bitirdik. Adamlara sözümüzü verdik. Pazartesi’den itibaren araçlarımızın hepsini geriye alıyoruz. 45-47 tane çöp kamyonumuz var 15 tanesi parça alamadığımız için yatıyor. Vatandaşlarımız resim çekip gönderiyorlar. ‘Temizlik yok’ diyor. O 47 tane kamyonun 10-15 tanesi bizim şantiyelerde parça alınamadığı için yatıyormuş. Yarın tamire giriyor 10-15 gün içerisinde de onların tamamı devreye alınmış olacak” 

“ONLAR 10 LİRALIK YER SATACAKTI BEN 4 LİRALIK YER SATACAĞIM”

Alanya Belediye Başkanı olarak Mehmet Şahin’de seçilse Adem Murat Yücel’de seçilse yer satacaklarını belirten Özçelik, “Ben hali hazırda geçmişin çizdiği yoldan yürümek durumdayım. Ben meydanlarda yer satmayacağız dedim ama ben bu yılın bütçesini tamamlamak zorundayım. Dolayısıyla da mümkün olduğunca az yer satacağım. Onlar 10 liralık yer satacaktı ben 4 liralık yer satacağım. Yer satımıyla ilgili de bir karar çıkmadı. Sadece iki tane yer gelecek meclise. 10 tane yer satacağımıza bir tane yer satalım. Yüksek fiyatla satalım. Belediyemizin elinde olan bir yer var, SGK bir anda 7 milyar lira icra koydu. Özel sektörde olduğunuzda karar alır 15 dakika sonra uygularsınız ama burası kamu. Dolayısıyla hemen şurayı satalım dediğinizde sistem bir dakika diyor. Hazır bir yer olması lazım. Hazır olan yerlerin içerisinde de nereler uygunsa onlara bakıyoruz. Neden meclise sunulacak derseniz de ben ömrü hayatımda hiç gizli kapaklı iş yapmadım. Burada da yapmam zaten mümkün değil. Meclise getirelim, herkes fikrini söylesin, biz de sebebini söyleyelim” dedi.

“ATAMALAR GÜNÜ GELDİĞİNDE AÇIKLANACAKTIR”

Toplantının sonunda, yeni atamalar ve belediye içi idari yapılanma hakkında bilgi veren Özçelik konuşmasını şu sözlerle noktaladı; “Bazı arkadaşlarımız kendisi ayrılmak istedi, isteyen oldu. Ayrılan oldu, ayrılacak olan var. Bunlar idarenin tasarrufunda olan şeyler. Onlar yayınladığın da göreceksiniz. Başkan yardımcılıkları da günü geldiğinde açıklanacaktır.”