Yaz aylarında aşırı sıcak hava koşulları nedeniyle ürünler zarar görüyor, üretim kapasitesi düşüyor. Bu sebeple aşırı sıcaklar ve aşırı soğuklar ürünlerin telef olmasına neden oluyor. Bu sebeple hem üreticilerin hem de ürünleri zarar görmemesi için TARSİM sigortasının hem önemine değinen hemde genel müdürlükten talepte bulunan Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, “Haziran-Temmuz-Ağustos aylarına denk gelen ürünlerin güneş yanıklığına karşı sigorta kapsamına alınmasını rica ediyorum” dedi. 

GÜNEŞ YANIKLARI SİGORTA KAPSAMINA ALINSIN

Göktepe sosyal medya hesabından yapmış oldu duyuruda, “TARSİM Genel Müdürlüğü’ne özellikle Tropikal ürünlerde oluşan güneş yanıklığının sigorta kapsamına alınması ile ilgili daha önce sunmuş olduğumuz raporumuzu tekrar dile getirdik. Yaz aylarında aşırı sıcak hava koşulları nedeniyle ürünlerimiz zarar görüyor, üretim kapasitemizin yarısı çöp oluyor. Devlet yetkililerimizden ve TARSİM Genel Müdürlüğümüz’den meyve gelişim dönemi Haziran-Temmuz-Ağustos aylarına denk gelen ürünlerin güneş yanıklığına karşı sigorta kapsamına alınmasını üreticilerimiz adına rica ediyorum” dedi.

ÖLEN ÇİFTİN GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI ÖLEN ÇİFTİN GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI

CK’YA SESLENDİ

Bir diğer yandan İmamlı Mahallesi’nde elektrik sıkıntısı yaşandığını belirten Göktepe, “Tarımsal üretimde en önemli husus sulamadır. Bitkilerimizin yaşam payı ihtiyacı ya da verim payı için doygunluk suyuna ulaşması lazım. Sulamayı doğru zamanda ve bitkinin ihtiyacı kadar uygulayabilmemiz için enerjiye ihtiyacımız var çünkü üreticilerimizin %80 i yeraltı suyu kullanmaktadır. 250 metrenin altındaki suyu çıkarmak bitkiye ulaştırmak için elektrik kullanmaktadır. Ancak İmamlı Mahallemizde ve komşu mahallelerimizde fazların düşük olması nedeni ile hem motopomlarımız yanıyor, hem de sürekli elektrik düşük olduğu için sulama yapılamıyor. Bu nedenle CK müdürlüğünden ve bütün yetkililerimizden ricamız bedelini ödediğimiz hizmeti almak istiyoruz. Unutmayalım ki tarım sektörü stratejik bir sektördür. Sofralara gelen güvenilir gıdanın nasıl üretildiğini üretim serüveninin ne kadar meşakkatli olduğunu önemsememiz gerekiyor” şeklinde konuştu.