Alanya Pansiyoncular ve Lokantacılar Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci Alanya’da ki esnafın asgari ücret beklentisini Alanya Posta Medya’ya değerlendirdi. Değirmenci, Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı ve Hazine Bakanı tarafından dile getirilen beklentinin 2024 Temmuz ayında enflasyonun baz etkisiyle düşeceği yönünde olduğunu belirtti. Değirmenci şunları söyledi; “Geçtiğimiz yıllarda enflasyonun hızlı yükselişi karşısında yılda bir kez belirlenen asgari ücret ihtiyaç doğrultusunda yılda iki kez belirlenmeye başlamıştır. Asgari ücretteki her artış piyasadaki mal ve ürünlerde de pahalılağa sebep oluyor ve bu kısır döngü devam ediyordu. Bu döngünün sona ermesi için enflasyon rakamlarının iyileşmesi gerektiği; öngörülebilir piyasanın oluşmasınının aciliyeti tüm toplum adına önem arz etmektedir. Çalışma Sosyal Güvenlik bakanımız ve Hazine bakanımızın ortak öngörü ve beklentisi 2024 Temmuz ayında Enflasyonun baz etkisiyle düşeceğidir.”

“BEKLENTİ GERÇEKLEŞİRSE İKİNCİ ARTIŞA GEREK KALMAYABİLİR”

Eğer bu beklenti gerçekleşirse, Temmuz ayında yeni bir asgari ücret artışına gerek olmayacağını söyleyen Değirmenci, esnafın bu durumda daha öngörülebilir bir piyasa ortamına sahip olabileceğini ifade etti. Değirmenci, “Bu gerçekleşirse zaten Temmuz ayında yeniden bir asgari ücret artışına gerek olmayacak esnafımız önünü görebilecektir. İnşallah 2024 Temmuz ayı bu döngünün kırıldığı bir tarihi olur. Eğer hedef gerçekleşmezse yeniden bir asgari ücret güncellemesine ihtiyaç duyulacaktır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanımız ve İşçi Sendikaları asgari ücret tespit Komisyonu olarak dün bir araya geldiler. önümüzdeki günlerde tekrar toplanacaklar ve bu süreçin yılbaşına kadar devam edeceği görülüyor” dedi.

“RAKAMLAR 2025 YILI OCAK AYINA KADAR KORUNMALI”

ALKÜ’DE ÖĞRENCİLER İÇİN İKİ ÖNEMLİ İMZA ALKÜ’DE ÖĞRENCİLER İÇİN İKİ ÖNEMLİ İMZA

Değirmenci, beklentilerin karşılanması halinde asgari ücretin 16 bin 190 ile 16 bin 770 TL arasında olmasını umduklarını ifade ederek konuşmasını şu sözlerle noktaladı; “2024 yılında asgari ücretin Sadece bir defa artacağını öngörürsek 2023'te son 6 aylık enflasyon oranı üzerinde bir rakamın ortaya çıkacağıdır. Bu gelişmeler doğrultusunda Asgari ücretin yüzde 42 ile yüzde 47 arasında bir zam yapılacağını düşünüyorum.  Beklentimiz 16 bin 190 ile 16 bin 770 TL arasında bir rakamdır. Ancak Bu rakamlar verilirse 2025 yılı Ocak ayına kadar burada kalmalı ve esnafımıza SGK prim desteği artırılarak sürdürülmelidir.”

Editör: Kerim Toksöz