Alanya’nın coğrafi işaretli ürünlerinden biri olan Alanya avokadosunda bu yıl rekolte geçen yıllara göre düştü. Geçtiğimiz yaz aylarında yüksek sıcaklıkların etkisiyle birçok üretici, özellikle avokado üreticileri meyve dökümü gibi sorunlarla karşı karşıya kaldı. Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, tarım sektörünün yaşadığı sıkıntılara dikkat çekerek, yüksek hava sıcaklıklarının etkisiyle özellikle avokado üreticilerinin meyve dökümü gibi sorunlar yaşadığını ifade etti. Avokado fiyatlarında ciddi bir artış yaşanmadığının da altını çizdi. 

‘AVOKADODA DÖKÜLMELER YAŞANDI’

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe açıklamasında, “Sıcaklardan dolayı zarar gören zarar gören ürünümüz avokado başka da yok. Sıcağın etkisiyle meyve dökülmeleri yaşandı. Bunu da özellikle haziran, temmuz, ağustos aylarında meyvesi olan ağaçların güneş yanıklığına ve güneşten kaynaklı dökülmelerine karşı sigorta kapsamında alınmasına diye dosya verdik. Avokadonun fiyatı şuanda 13 - 15 TL arasında. 200 Gram altı avokado 13 TL, 250 gram üzeri 14 TL, 300 gram üzeri 15 TL. Fiyatlar makul seyrediyor. Tüketicinin çok yüksek karşılamayacağı, üreticin de düşük karşılayacağı fiyatlar değil. Ancak aracıların da etkisiyle tüketiciye ulaştığında fiyat artıyor” dedi. 

ALANYA'NIN SORUNLARI ANKARA GÜNDEMİNDE ALANYA'NIN SORUNLARI ANKARA GÜNDEMİNDE

‘KASIM AYINDAYIZ, KIŞ DEMEYE BİN ŞAHİT’

Göktepe açıklamasının devamında, “Üretici bu iklim koşullarında alabileceği önlemleri aldı. Daha sık sulama yaptı, örtü altı üretim ise gölge tozu attı, tül çekimi yapıyor, kaolin kili uygulaması yapıyor. Daha da yapabileceği bir şey yok. Bu önlemler sayesinde şuan avokado bulabiliyoruz. Bununla ilgili yetkililerin, odaların ve sivil toplum örgütlerinin elbirliği ile ağaçlandırma sağladılar hem de çevre kirliliğine büyün vatandaşlarımızın duyarlılık göstermesi lazım. İklim değişikliği apayrı bir konu bunu da hissediyoruz kasım ayındayız hava hala sıcak, kış ayı demeye bin şahit ister” ifadelerine yer verdi.

Editör: Kerim Toksöz