BAŞKAN ÖZÇELİK, VATANDAŞLARIN BAYRAMINI TEBRİK ETTİ BAŞKAN ÖZÇELİK, VATANDAŞLARIN BAYRAMINI TEBRİK ETTİ

Alanya'da yüzlerce vatandaş ALDAP öncülüğünde düzenlenen ‘Şehitlerimize Saygı Filistin’e Destek’ yürüyüş etkinliğine katıldı. Etkinlikte vatandaşlar ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile Gazipaşa Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde pankartlarla slogan atarak Atatürk Anıtı önünde başladıkları yürüyüşü Şelale Meydanı’na kadar sürdürdü. Şelale Meydanı önünde düzenenlen etkinlikte Pençe-Kilit Harekatı Bölgesinde ve Gazze’de hayatını kaybeden şehitler anıldı. Etkinlikte meydana sembolik olarak Mescid-i Aksa’nın maketide konuldu. 
Etkinlik Kur'an-ı Kerim Tilaveti, şiir okunması ve sanatçı Ömer Karaoğlu’nun konseriyle devam etti.

KAPLAN: “TERÖRE TEK SES OLMAK İÇİN BURADAYIZ”

Etkinlikte konuşan ALDAP Başkanı Murat Ersin Kaplan Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekatı bölgesinde çıkan çatışmada şehit olan askerlere rahmet, yaralılara şifa diledi. Terör örgütlerinin ve onları destekleyenlerin lanetlendiğini belirten Kaplan, Gazze'de yaşanan insanlık dramına da dikkat çekerek, İsrail'in işgal ve saldırılarını kınadı. On binlerce insanın hayatını kaybettiğini, yaralandığını ve göçe zorlandığını aktaran Kaplan, “Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet diliyor, yaralı askerlerimize şifalar temenni ediyoruz. Buradan, terörü bir kere daha lanetliyoruz. Memleketimize kast eden, emperyalistlerin maşası olan hainler kirli emellerine asla ulaşamayacaklar. Teröristlerin arkasındaki şer odaklarının tüm insanlık için bir tehdit olduğunu bir kere daha haykırıyoruz. Terör örgütlerini destekleyerek üzerimize salanlarla Gazze’de soykırım yapanlar aynı. Teröre, emperyalizme ve Gazze’deki işgale karşı tek ses olmak için bugün buradayız. İnsanlık, tarih boyunca gördüğü en büyük zulümlerden birine şahitlik ediyor. İşgalci İsrail; kadın, çocuk, yaşlı ve sivil ayırt etmeksizin Gazze’de soykırım suçu işliyor. Yaşanan bu işgal ve soykırım, vicdan sahibi yürekleri kanatıyor, başta bölgemiz ve Ortadoğu olmak üzere tüm dünyanın huzuruna kast ediyor. Son bilgilere göre Filistin’de, 10 binden fazlası çocuk, 7 binden fazlası ise kadın olmak üzere toplamda 23 bini aşkın insan hayatını kaybetti. 60 binden fazla kişi yaralanırken, 8 bin kişi ise kayıp.
İşgalci İsrail’in saldırıları sebebiyle ayrıca, 69 bini tamamen yıkılmış olmak üzere, 359 bin ev zarar gördü. 2 milyon sivil ise saldırlar sonucu Gazze içerisinde zorla göç ettirildi. Mesleklerini icra eden, yaşanan soykırımı haberleriyle dünyaya anlatan 112 gazeteci de, siyonist işgalcilerin saldırıları sonucu hayatını kaybetti” dedi.

“HERKES SOYKIRIMA KARŞI HAREKETE GEÇMELİ”

Uluslararası topluma ve İslam ülkelerine seslenen Kaplan, Gazze'deki zulme karşı harekete geçilmesini, İsrail'e karşı yaptırımlar uygulanmasını ve uluslararası hukuk önünde sorumlu tutulmasını talep etti. Vicdan sahibi herkesi Gazze'de yaşanan soykırıma karşı durmaya çağırdı. Kaplan konuşmasını, “Vicdan sahibi tüm insanlara sesleniyoruz. Dünyanın gözleri önünde gerçekleşen bu soykırım karşısında herkesin üzerine sorumluluklar düşüyor. Herkes yaşanan bu büyük soykırıma karşı harekete geçmeli. Uluslararası kuruluşlar, sivil toplum ve devletler, işgalci İsrail’in zulümlerinin önüne geçmek için atılması gereken adımları acil bir şekilde atmalı. Bir an önce İsrail saldırıları durdurulmalı ve acilen ateşkes sağlanmalıdır. Filistin’de on yıllardır zulmeden işgalci İsrail’e karşı gereken yaptırımlar derhal uygulanmalıdır. Bütün İslam ülkeleri ve halkları bir araya gelip tepkisini ortaya koymalıdır. İsrail, hukuksuz işgal hareketi ve katlettiği insanlar için uluslararası hukuk önünde ve tüm dünyanın vicdanında hapsedilmelidir” diyerek noktaladı.

Editör: Kerim Toksöz