Alanya Nezihe Soydan Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi, Pilav Günü etkinliği düzenledi. Etkinlikte, okulun öğrencileri, öğretmenleri ve velileri okulun geleceği hakkında da bilgi aldılar. 250 hissedarı bulunduğu belirtilen okulun yıkım kararı alındığı öğrenilirken konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Alanya İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yılmaz, “Pilav Günü etkinliğini gönül isterdi ki eski okul binamızda yapalım. Alanya Nezihe Soydan Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nde 4 sene önce çatlamalar ve göçmeler oldu. Teknik rapor sonrasında bu okulun kullanılamayacağı belirtilerek tahliye edilmesi gerektiği bize yazılı olarak bildirildi. Bunun neticesinde biz yaklaşık 2 sene Arıkan Yılmaz Dim Mesleki Teknik Lisesi ile  Nezihe Soydan Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’ni ikili eğitim yapmak zorunda kaldık. Ancak her iki lise de 8-9 saat ders yapıyor. İkili eğitim yapması mümkün gözükmediği için biz de Alanya Lisesi’nin bu binasını geçici olarak boşaltarak Nizihe Soydan’ı buraya aldık. 1 yıl burada tamamlanmak üzere. Biz sürdürülebilir bir çözüm istiyoruz. 

“ZEMİNDE SIVILAŞMA VAR BİNA GÜÇLENDİRİLEMİYOR”

Nezihe Soydan Lisesi’nin çatısında bir yangın çıktı. Yangın neticesinde okulun betonu yandı. Bu saatten sonra bizim okulun binasını güçlendirme şansımız ortadan kalktı. Zaten öncesinde zeminde sıvılaşma olduğu gerekçesiyle bu binanın güçlendirilemeyeceğini, binanın yıkılması gerektiğini söylediler. Biz de bu binanın yıkılması için bakanlığa talepte bulunduk. Yıkılsın ondan sonra bir çözüm bulalım dedik. Okulun arsasında yaklaşık 250 hissedar var. Okulumuzun binlerce mezunu var. Biz okul inşaatına başlarsak ve bir hissedar dava açarsa inşaatın durdurulması muhtemel olduğu için gerek hayırsever vasıtasıyla gerekse de devlet eliyle bu okula şuanda çivi çakma şansımız maalesef yok. Okulun yerine yenisi yapılması için hissedarların parasının ödenmesi gerekiyor. Alanya hayırsever bir şehir. Hatta ben Alanya için hayırsever başkenti diyorum. İnanıyorum ki Nezihe Soydan mezunları bile dernek, oda eliyle bu okulu yaptırabilirler. Ancak sorunlu bir yerde inşaata başlasak bile inşaatın yarıda kalmama ihtimali yüksek. Dedeler zamanında bağışlamış ancak torunları arsayı vermiyor. Avukatlar aracılığıyla dava ediyor. Bu okulu Mahmutlar’a taşımayı düşündük ancak velilerden ve öğrencilerden yeterli motivasyonu alamadık. Yeni bir okul yapılmasını ve Nezihe Soydan ismiyle devam etmek istiyorlar. Biz konuyu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne taşıdık. Şuan müfettiş inceleme aşamasında. Bir karar verilecek. Bu kararlar arasında 4-5 alternatif var. Birisinde karar verecekler. Kararı bize bildirecekler. Biz de ona göre adım atacağız. Konuyla yakından ilgileniyoruz” ifadelerini kullandı.

“MEZARLARINDA RAHAT UYUYAMAYACAKLAR”

ÖZÇELİK'TEN KOCAGÖZ MESAJI ÖZÇELİK'TEN KOCAGÖZ MESAJI

Nezihe Soydan Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nin ilk öğrencilerinden ve şuan da da veli olan Hüseyin Demirel, “48 yıl önce eğitim öğretim hayatına başlayan Nezihe Soydan Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nin kapanması Alanya için bir intihar olur. Alanya’da çalışan muhasebecilerin yüzde 80’i, iş insanlarının büyük bir kısmı bu okuldan mezun. Yıllar önce paranın çok değerli olduğu dönemde Soydan ailesi büyük emeklerle bu okulu yaptırmıştı. Arıkan Yılmaz Dim’in kurucu müdür olarak okula verdiği emekler silinecek ve onlar mezarlarında rahat uyuyamayacaklar. O nedenle bu okulumuzun eğitimine devam etmesinden yanayız. Onlar bizim her şeyimizdi. Onların hatırına bu okulun yapılmasını istiyoruz” dedi.

Editör: Kerim Toksöz