ALANYA'DA YOLLAR YENİLENİYOR ALANYA'DA YOLLAR YENİLENİYOR


Alanya bugün kavurucu sıcakla yanıp, kavruluyor. Meteoroloji Müdürlüğü verilerine göre, hava sıcaklığı 33 derece olarak açıklanırken, nem ile birlikte bu oranın 36 dereceye ulaşması bekleniyor. İklim değişikliği ile karşı karşıya olan Alanya'da kış sezonunda toprağa kar düşmemesi ve yağışların az oluşu yeraltı su kaynaklarının da kurumasına neden oldu. Uzmanlar, 2024 yaz sezonunun ilk günlerinde hem üretici, hem de tüketicileri su tüketimi konusunda uyarıyor. 
"HERKES SUYU TASARRUFLU KULLANMALI"
Dim Barajı'nda doluluk oranı yüzde 70 oranına kadar gerilerken, henüz yazın ilk günleri olması nedeniyle barajdaki su oranı da üreticileri kara kara düşündürüyor. Alanya'da su krizine karşı herkesi dikkatli olmaya çağıran Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, "Alanya'da çiftçiler, vahşi sulama yapmıyor. Çiftçi bahçesini damlama sistemi ile suluyor. Çiftçi tarımsal sulama konusunda suyu boşa akıtmıyor. Alanya'da her bir bireyi su kullanımı konusunda uyarıyorum. Evlerde, meskenlerde ve otellerde suyu çok ama çok tasarruflu kullanalım" dedi.  
"KURAKLIK KONUSUNDA MERKEZİ VE YEREL YÖNETİM ÖNLEM ALMALI"
İlçede tarımsal sulama yapmak için açılan yeraltı sularının da bazı bölgelerde kuruduğunu ifade eden Göktepe, "Bizim devlet büyüklerimizden su konusunda ricamız olacak. Tek istediğimiz Ankara'da devlet büyüklerimiz, tarımsal üretimin yapıldığı yerlerde tarımsal destekten ziyade çiftçinin suyunu ve pazarını garanti etsinler. Üretici ürününü sulayamazsa verim düşer, ülke ekonomisi de bundan zarar görür. Boşa akan derelerde sular, göletlerde toplanmalı ve çiftçinin sulama suyu sorunu da çözülmeli. Dim-Uğrak arasındaki tarımsal sulama etabı da tamamlanırsa doğu mahallelerinde bir rahatlama olacak. 90 rakıma kadarki sondajlarda zenginleşecek ve bu bölgede su sorununda sıkıntı olmayacaktır. Yerel yönetim ile işbirliği içersinde gölet ve sulama alanlarının yapımı konusunda çalışma yapmalıyız. Bugün çok ihtiyaç olmayabilir ama Temmuz ile Eylül ayında çiftçiye su desteği verebilmek için kırsala ayırdığı bütçeden tanker konusunda destek olmalarını istiyoruz. Tarım ülkenin milli güvenlik meselesidir." 

Editör: Kerim Toksöz