'ÖHEP KOLEJİ İLE HAMDULLAH EMİN PAŞA VAKFININ HİÇBİR BAĞI YOK' 'ÖHEP KOLEJİ İLE HAMDULLAH EMİN PAŞA VAKFININ HİÇBİR BAĞI YOK'

Alanya Üniversite’nin mülkiyetinde oturan Cumhuriyet Eğitim Vakfı tarafından işletilen ÖHEP Koleji’nin üniversite de yeni bölümler açılabilmesi için tahliyesi bekleniyordu. Ancak, CEV Özel Hamdullah Emin Paşa Okulları’ndan net tavır geldi. Cumhuriyet Eğitim Vakfı Özel Hamdullah Emin Paşa Okulları tarafından yapılan açıklamada, tahliye kararına karşı olduklarını ve yasal yollardan mücadele edecekleri duyuruldu. İşte açıklama, “1977 yılında Cumhuriyet Eğitim Vakfı (Eski ünvanı ile Hamdullah Emin Paşa Dil ve Fen Lisesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği) henüz Antalya’da Akdeniz Üniversitesi dahi kurulmamışken Alanyalı bir kısım eğitim gönüllüsü (Şevket Tokuş, Selçuk Gücüoğlu, Ali Dizdaroğlu, Hüsnü Barcın, Mustafa Temiz, Nazmi Dizdaroğlu, Ali Görgülü, Eşref Kahvecioğlu, Haşim Yetkin) tarafından ilçemizde kurulmuştur. 18.12.1978 başlangıç tarihli Kira Sözleşmesi ile Alanya – Mahmutseydi köyünde doğan, Hukuk Doktoru, Ağır Ceza Reisi, Siyasetçi, Meclis-i Mebusan Antalya Milletvekili Hamdullah Emin Paşa’nın kendi ve eşi adına tüm mal varlığını vakfederek 1932 yılında kurmuş olduğu Hamdullah Emin Paşa ve Haremi Tahire Hanım Vakfı’na ait olan arsa, Kolej binası ve okul tesisleri yaptırmak ve işletmek için kiralanmıştır. Bu tarihten sonra söz konusu arsa üzerine hali hazırda (ÖHEP) Özel Hamdullah Emin Paşa Okullarının bulunduğu tüm bina ve eklentiler Cumhuriyet Eğitim Vakfı tarafından inşaa edilmiş ve eğitim faaliyeti 47 yıldır yürütülmüş ve yürütülmeye de devam edilmektedir.
PEŞİN OLARAK ÖDENDİ
2011 yılında ise Hamdullah Emin Paşa ve Haremi Tahire Hanım Vakfının kurucu vakıf olduğu, Özel Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi kurulmuş, 1978 yılından itibaren de Cumhuriyet Eğitim Vakfı Özel Hamdullah Emin Paşa Okullarının (ÖHEP) bulunduğu arsa, kurulan bu üniversiteye tahsis edilmiştir. Aynı yıl Özel Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi ile yeni bir kira sözleşmesi akdedilerek hali hazırda ÖHEP’in bulunduğu arsa tekrardan Cumhuriyet Eğitim Vakfına kiraya verilmiş, kira bedeli de peşin olarak Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesine ödenmiştir.
KONTENJANLAR DOLMADAN RUHSAT ALINDI
Ancak kısa süre önce Hamdullah Emin Paşa ve Haremi Tahire Hanım Vakfının kurucu vakıf olduğu Özel Hamdullah Emin Üniversitesinin işletmesi Alanya ile organik herhangi bir bağı olmayan, merkezi İstanbul’da bulunan bir şirkete 25 yıllığına verilmiştir. Hamdullah Emin Paşa Vakfı tarafından kurulan üniversitenin adı, Hamdullah Emin Paşa ismi çıkarılarak Alanya Üniversitesi olarak değiştirilmiştir. Üniversitenin işletmesini devralan şirket, mevcut kontenjanlar dolmamışken, yeni bina yapma ve yeni bölümler açma planları doğrultusunda inşaat ruhsatı alarak Fas ve Cezayir gibi ülkelerden öğrenci getireceklerini beyan etmişlerdir.
TAHLİYE TALEPLERİ MAHKEME TARAFINDAN REDDEDİLDİ
1978 yılından beri kiralanan, yapımında binlerce hemşehrimizin emeği ve maddi katkısı bulunan Özel Hamdullah Emin Paşa Okulları binalarının, boşaltılması istenmektedir. Kurucu vakfın kurucusu Hamdullah Emin Paşa’nın bugün için paha biçilmesi zor olan taşınmazlarını sadece Alanya ve civar köylerdeki çocukların, gençlerin eğitimi için vakfetmiş olmasına karşın, bu vakıf tarafından kurulan üniversitenin işletmesinin Alanya ile herhangi bir organik bağı olmayan bir şirkete devredilmesi sonrası, bu şirketin yönlendirmesi ile türlü yasal yollara başvurulmak sureti ile okulumuzun tahliyesi için başvurmuş ise de hukuka aykırı tüm tahliye talepleri Türk Mahkemeleri tarafından reddedilmiştir.
MAHKEME KARARI YOK
Hali hazırda okulun tahliyesine ilişkin herhangi bir mahkeme kararı da mevcut değildir. İfade edildiği üzere söz konusu arsa 1978 yılında Cumhuriyet Eğitim Vakfı tarafından boş olarak kiralanmış ve hiçbir kar amacı gütmeden tüm kazancını eğitime harcayarak içinde mevcut binaları yapmak sureti ile günümüze kadar eğitim öğretim faaliyetini yürütmüştür. Bugüne kadar binlerce mezun veren okulumuz tüm ALANYA halkının da desteğini alarak ayakta kalmış ve bugünlere gelmiştir. Bu sebeplerle ÖHEP’ in 1978 yılından bu yana tüm binalarını kendisinin yaptırdığı taşınmazdan tahliye edilmesine ilişkin her türlü hukuka aykırı talep ve benzeri durumlar hakkında bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da velilerimiz, mezunlarımız, öğretmenlerimiz ve personelimiz adına Cumhuriyet Eğitim Vakfı Özel Hamdullah Emin Paşa Okulları’nın haklarını yasal yollarla koruyacağımızın bilinmesini, tüm Alanya halkı ile paylaşıyoruz” denildi.

Editör: Kerim Toksöz