7464 sayılı kanunla çalışmayan emeklilere verilecek olan 5 bin liralık ikramiyenin, ÇKS’ye kayıtlı emekli çiftçileri kapsamaması mağduriyet yaratıyor. Öyle ki ikramiyeden faydalanmak isteyen bazı emekli çiftçiler ÇKS kayıtlarını sildiriyor. Konu hakkında değerlendirmede bulunan Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, bu sorunun çözülmesi için gerekli bakanlıklara müracaat da bulunduklarını ifade etti.

‘EMEKLİ ÇİFTÇİLER BU İKRAMİYEDEN MAHRUM BIRAKILMAMALI’

Göktepe yaşanan krizin en çok emeklileri etkilediğini bu desteğe ihtiyaçları olduğunu belirterek, “Tarım sektöründe çalışanların büyük bir çoğunluğu emekli zaten. Çiftçilerimiz bu 5 bin TL’lik ikramiyeden mahrum ediliyor. Çiftçilerimiz Türkiye ortalamasında emeklilerin üçte biri oranında gelir elde ediyor. Düşük gelirle çalışıyorlar. Ülkemizde yaşanan bir kriz de var sonuç olarak. Emeklilerimiz de sıkıntı çekiyorlar bu sebeple bir defaya mahsus 5 bin TL’lik ödeme yapılacak. Ancak bu düzenlemede emekli olan çiftçilerin yararlanamıyor olması tabi ki hem çiftçi camiasını hem bizleri hem emekçi çiftçilerimizi hala emekli olmasına rağmen üretime devam eden 85 milyonun gıda teminini sağlamak için mücadele eden emeklilerimizi de üzmüştür” dedi.

‘EMEKLİ OLUP ÜRETİME DEVAM EDEN ÇİFTÇİLERİMİZİN BEKLENTİSİ BU DEĞİL’

Göktepe, “Tarım ve gıdanın stratejik öneminin arttığı bu günlerde ve gelecekte de çiftçilerimizin üretimde söz sahibi olabilmesi için ve vazgeçmemeleri için gelirlerinin arttırılması ve desteklenmesi gerekiyor. Bu amaçla emekli olmasına rağmen üretimle ülkemize katkı sağlayan emekçilerin beklentileri karşılanmıyor. Biz hem Sayın Cumhurbaşkanımızdan hem de ilgili bakanlığımızdan konuyla ilgili Antalya Ziraat Odaları olarak rapor verdik. Rapor neticesinde ilgili bakanlıkla görüşülüyor. Bakanlarımızın duyarsız kalmayacağını biliyorum. 5 bin TL’lik ödeme burada birçok çiftçinin aldığı destekten daha fazla onun için buna ihtiyaçları var. Bundan mahrum edilmemesini istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘DESTEKTEN YARARLANMAK İÇİN KAYDINI SİLDİRENLER OLDU’

MHP'DEN SUYA ZAM ELEŞTİRİSİ MHP'DEN SUYA ZAM ELEŞTİRİSİ

Bu soruna Devlet Büyüklerinin sessiz kalmayacağına değinen Göktepe, “Bu ücretten yararlanmak için kaydını sildirmek isteyen üreticilerimiz oldu. 31 Ekim’e kadar sildirmiş olmaları gerekiyor. 31 Ekim’den sonra sildirenler bu haktan yine mahrum oluyorlar. Biz üreticilerimizi bu konuda bilgilendiriyoruz. Ama ben bu sorunun çözüleceğini düşünüyorum devlet büyüklerimiz sessiz kalmayacaktır” ifadelerini kullandı.