Dünya’da yaşanan ekonomik kriz Alanya’yı da vurdu. Alanya’daki sektörler nakde kolay erişim ve finans sıkıntısı yaşadığı için zorlanıyor. Son dönemde faizlerin de artmasıyla yaşanan sorun çığ gibi büyümeye devam ediyor. Bu durumda ilçede bulunan gıdadan turizme her sektörden gelen konkordato haberlerinin artmasına neden oluyor. 
KONKORDATO ÇÖZÜM OLARAK GÖRÜLÜYOR 
Alanya Müteahhitler Birliği Başkanı (MÜTBİR) Alanya’daki firmaların yaşadığı sıkıntılar hakkında yaptığı değerlendirmede ana nedenin faizler olduğunu söyledi. Küçüker,” Faizlerin yüksek olmasından dolayı kredi maliyetleri çok ciddi oranda arttı. Bu da finansman konusunda büyük sorunlara neden oluyor. Bu zincirleme bir sorun. Faizler böyleyken kredi kullanmak da çok mümkün olmuyor. Konkordatonun temel sebebi de bu aslında. Geri öderken sıkıntı yaşandığı için firmalar ve şirketler bunu yapmak zorunda kalıyor” dedi. 

ZABITA EKİPLERİ’NDEN 7/24 BAYRAM MESAİSİ ZABITA EKİPLERİ’NDEN 7/24 BAYRAM MESAİSİ

FİRMALAR RİSKLERİNİ İYİ ALMALI 
Konkordatonun ekonominin yüksek olduğu zamanlarda da olabileceğini belirten Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim Kurulu Üyesi ve Akdeniz Temsilcisi Şükrü Cimrin yaptığı açıklamada,” Konkordato tam bir iflas değil. Finansal olarak sıkıntıya girmiş firmaların nefes almasını sağlamak için kurulan bir sistem. Bu firmaların battığı anlamına gelmez. Konkordato illa ki içinde yaşadığımız dönemde değil ekonominin çok iyi olduğu dönemlerde de olabilir. Firma risklerini iyi alamazsa, yapılanmasını yönetemezse ödeme sıkıntısına girebilir. Ancak tabi ki krediye ulaşmanın zor olduğu, faizlerin çok yüksek olduğu dönemlerde tabi ki firmalar bu durumdan daha fazla etkileniyor ve bu oran daha fazla artıyor” diye konuştu.

Editör: Kerim Toksöz