Evlenmenin başlıca masraf kalemleri olan düğün, çeyiz, takı, fotoğraf çekimi için çiftler 100 binlerce TL’lik harcama yapıyor. Düğün sürecinde en çok masraflardan biri de düğün salonlarına gidiyor. Alanya’da yapılan araştırmadan çıkan sonuçlar, yeni evlenecek çiftleri kara kara düşündürecek türden.

CUMHUR'UN ÜYELERİ MAZBATALARINI ALDI CUMHUR'UN ÜYELERİ MAZBATALARINI ALDI

‘HAVUZ BAŞI BİR DÜĞÜN KİŞİ BAŞI 380 TL’DEN BAŞLIYOR’ 

Alanya’da havuz başında rüya gibi bir kır düğünü ortalama bin kişilik, paket olarak her şey içerisinde süsleme,  ikramlık, yemek, müzisyen, fotoğraf çekimi (dış çekim dahil), yemekli düğünde kırmızı etli menü kişi başı 600 TL, beyaz etli menü kişi başı 590 TL. Yemeksiz sadece pasta, çerez tarzında bir düğün kişi başı 380 TL. Toplam maliyette ise alt limit 370 bin TL, üst limit ise 600 bin TL. 

‘DIŞ ÇEKİM 7 BİN 500 TL CİVARINDA’

Alanya'da uzun yıllardır fotoğrafçılık sektöründe hizmet veren ve tanınmış fotoğrafçılarından olan Hüseyin Arıkan, düğün çekimleri fiyatları hakkında bilgi verdi. Arıkan, “Bir dış çekim ücreti albüm ile beraber ortalama 7 bin 500 TL civarında. Bir gün akşam çekimi kına, düğün fark etmez fotoğraf ve video 8 bin TL. Bir klip çekimi 8 bin TL. Düğün hikayesi çekimi isterlerse de eğer içeriğe göre değişiyor; ortalama 12-13 bin TL bandında değişiyor” ifadelerine yer verdi. 

‘ZAM YAPMAK DURUMUNDA KALDIK’

Arıkan, “Çoğu müşterimizden fiyat verdikten sonra çok pahalı gibi tepkiler alıyoruz. Biz aslında sezon başı mart ayında bir fiyat güncellemesi yaparız sonrasında yılsonu belki ama bu yıl mart, mayıs, haziran, ağustos aylarında fiyat güncellemesi yapmak zorunda kaldık. Bir fotoğraf makinesi satın aldık, pazartesi satın alacağımız makine Salı gününe kaldı. Salı günü 4 bin TL zamlı haliyle almak durumunda kaldık. Her gün böyle zamlar geliyor. Biz de mecbur zam yapmak zorunda kaldık. Artan maliyetler sebebiyle Ekim’de de zam yapabiliriz” dedi.