Tarım ve Orman Bakanlığı’nın talimatıyla Alanya İlçe tarım ve Orman Müdürlüğü’nün 12 ay boyunca yaptığı denetimler bakanlığın talimatıyla hız kazandı. Yapılan denetimlerde Alanya’da 2023 yılında bu güne kadar toplamda 5 bin 350 işletme denetlendi ve 68 işletmeye cezai işlem uygulandı. 2022 Yılında ise 5 bin 820 denetim yapıldı ve 78 işletmeye ceza yazıldı. Geçtiğimiz haftalarda avcılık ve yetiştiricilik yerleri olarak yasa dışı su ürünleri avcılığına yönelik denetimlerde karaya çıkış noktaları, perakende satış yerleri, balık halleri, soğuk hava depoları, balıkçı gemileri ile yol güzergâhlarında eş zamanlı ve çapraz denetimler yapıldı. Toplamda 157 işletme denetlendi ve cezai işlem uygulanmadı. 

‘DENETİMLER HIZ KESMEDEN SÜRECEK’

BÜYÜKŞEHİR'DEN YOLLARA BAKIM BÜYÜKŞEHİR'DEN YOLLARA BAKIM

Konu hakkında açıklama yapan Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar denetimlerin devam edeceğini, bu 2 haftalık süreçte de fırın ve unlu mamul üretim ve satış işletmeleri, ekmek üretim yerleri ve pasta üretim yerlerinin denetleneceğini ifade etti. Tüketicilerin sağlığı ve menfaatlerinin en üst düzeyde korunması ile firmalar arasında haksız rekabetin önlenmesi amacıyla güvenilir olmayan gıdayı arz edenlere göz açtırılmayarak gerekli yaptırımlar uygulanmaya devam edilecek. 

‘AVCILIK VE YETİŞTİRİCİLİK DENETİMİNDE CEZA YAZILMADI’

Alanya İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Rüzgar açıklamasında, “İlçe Müdürlüğümüz Teknik ekiplerimiz Alanya'mızda denetimlerine aralıksız devam etmektedir. Tarım ve Orman Bakanımızın talimatı doğrultusunda 81 ilde eş zamanlı gıda denetimi kapsamında toplu tüketim yerleri satış yerleri denetlendi. Geçtiğimiz iki hafta boyunca avcılık ve yetiştiricilik yerleri, su ürünlerini satış yerleri, üretim yerleri, yasa dışı avcılık, balık çıkış yerlerinde denetimler yapılmıştır. Toplamda 157 denetim satış yerine, 78 denetim balık tüketilen restoranlara denetim yapıldı. Bu iki hafta boyunca da fırın ve unlu mamul üretim ve satış işletmeleri denetlenecek” ifadelerine yer verdi.

Editör: Kerim Toksöz