Vatandaşların beklentilerine ve şehrin ihtiyaçlarına göre projeler üreten ve hayata geçiren başkan Yücel’ in önceliği, eğitim ve sağlık oldu. Belediye Kaynaklarını doğru yatırımlara harcayan Yücel Belediyecilikte en fazla gider kalemleri arasında yer alan asfalt, beton ve enerji alanlarında yatırımlar yaparak belediye kasasında milyonlarca liralık tasarruf sağladı.

ÖNCELİĞİ HER ZAMAN ÇOCUKLAR VE GENÇLER OLDU

Kentimizi ve ülkemizi geleceğe taşıyacak çocuklarımızın ve gençlerimizin en iyi eğitimi almaları ve hiçbir çocuğun eğitimden geri kalmaması için göreve gelir gelmez ilk olarak kız öğrenci yurdunu hizmete açtı. Yücel Kırsal mahallelerde yaşayan, ortaokul lise ve dengi okullara gitmekte zorluk yaşayan kız çocukları için 5 yıldızlı otel konforunda kız öğrenci yurdunu hizmete açarak kentin en önemli sorunlarından birini çözüme kavuşturdu. Sosyal Belediyeciliğin en önemli hizmetlerinden birini Alanya halkının hizmetine sunmuş oldu.160 kişilik kapasitesi ile hizmete açılan kız yurdu projesi 2 kişilik engelli odası ve tüm mekân kullanımları açısından engelli bireylerin kullanımına uygun olarak tasarlandı.

ETÜT MERKEZLERİ İLE GENÇLER GELECEĞE HAZIRLANIYOR

Yaklaşık 55 bin öğrencinin eğitim gördüğü Alanya’da gençlerin lise ve üniversite sınavlarına hazırlanması konusunda ortaya çıkan ihtiyacın ardından Alanya Belediyesi ilk olarak merkezde ardından da Payallar’da destek eğitim kurslarını hayata geçirdi. İlçede etüt merkezlerine devam eden öğrencilerin yaklaşık %40’ı olan 4500 öğrenciler alanında uzman öğretmenler tarafından ücretsiz olarak eğitim veren Alanya belediyesi önümüzdeki günlerde ise Mahmutlar Kültür Merkezi bünyesinde açacağı etüt merkezi ile doğu bölgesinde bulunan öğrencilerinde ihtiyacını karşılamış olacak.

MAHMUTLARA YAKIŞACAK DEV KÜLTÜR MERKEZİ

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in ‘üretken belediyecilik’ anlayışı ile hayata geçireceği Mahmutlar Kültür ve Gençlik Merkezi’nin inşası hızla devam ediyor. Kısa sürede tamamlanacak olan Mahmutlar Kültür Merkezi’nde 1200 kişilik çok amaçlı salon, 450 kişilik konferans ve tiyatro salonu, 100 kişilik nikah salonu, 360 m² fuaye alanı, 165 m² kütüphane, spor salonu, 6 adet atölye, 120 araç kapasiteli kapalı otopark, mutfak, depolar, mescit, WC, ofis, gelin odası, kulis, reji odası, teknik odalar bulunuyor. Bunların yanı sıra öğrenciler için ETÜT Merkezi de projede yer aşlıyor. Ayrıca Mahmutlar Kültür Merkezi’nin üstü çatı örtüsüne sahip 1000 m² açık düğün ve etkinlik alanı, meydan ve park olacak.

MAHMUTLARSPOR TESİSİ

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, ‘sporun ve sporcunun kenti Alanya’ vizyonuyla yatırım planları arasına aldığı Mahmutlar Spor Kompleksi bölgenin en önemli eksiklerinden birini gidermiş oldu. 20 dönümlük alanda hayata geçirilen; yaş grubuna göre ikiye Bölünebilen futbol sahası, 750 kişilik tribün, soyunma odaları, duş ve tuvaletler, hakem odası, idari ofisler ve pek çok farklı spor dalına hizmet verebilecek altyapıya sahip tesis hizmet vermeye devam ederken saha yanına yapılacak kapalı spor salonun inşası ise devam ediyor.

OBA KAPALI SPOR KOMPLEKSİ TAMAMLANIYOR

Hızla büyüyen ve gelişen Oba Mahallesi’nin ihtiyacı olan sportif ve sosyal alanları gerekli imar planı tadilatı yaparak hayata geçirilen Kapalı spor salonu yarı olimpik yüzme havuzu, konaklama alanları, kapalı otoparkları bulunan 18 branşa hizmet verebilecek, ulusal ve uluslararası organizasyonlara da ev sahipliği yapabilecek tesisi önümüzdeki günlerde açılarak sporculara hizmet vermeye başlayacak. Çalışma tamamlandığında bölgenin en lüks ve en konforlu tesisi olacak.

BÖLGENİN EN ÖNEMLİ PROJESİ CUMA PAZARI

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in mega projelerinden olan Alanya Kapalı Otopark, Pazar Alanı, Sinema ve Dijital Kütüphane Projesi’nde kapalı Pazar alanı hizmete girerken diğer eklentilerin inşası ise hızla devam ediyor. 2024 yılında tamamlanması planlanan tesis tamamlandığında bölgenin cazibe merkezi olacak.

PARKI OLMAYAN MAHALLE BIRAKMADI

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in göreve başladığı 2014 yılında parsız mahalle kalmayacak sözü sonrası çalışmalara hız veren Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri 102 mahalleye en az bir park olmak üzere 195 yeni park inşa edildi. 10 yılda kişi başına düşen yeşil alan miktarı 2.50 m² den 10 m²’ye çıkarılırken ilçe genelinde park ve yeşil alan sayısı ise 503’e ulaştı.

ENERJİYİ GÜNEŞTEN ALIYOR

Alanya Belediyesi iklim değişikliği ile mücadele çalışmaları kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin kullanılması amacıyla 2017 yılında faaliyete geçirdiği Alanya Belediyesi Güneş Enerjisi Santrallerine (GES) yeni GES Projelerini eklemeye devam ediyor.Öztüketim projelerinden bir yenisinin daha hayata geçirilmesi noktasında güneş enerjisi santrali kurulumu için proje çalışmaları kapsamında Toslak Mahallesi Çaltı Eşiği Mevkii’nde 2.500 kWp kurulu güç ile planlanan Alanya Belediyesi Öztüketim-1 Güneş Enerjisi Santrali bağlantı anlaşması imzalandı. Öztüketim-1 GES Projesi’nin de hayata geçirilmesi ile Alanya Belediyesi bünyesinde toplamda 8 MWh kurulu güce sahip yenilenebilir enerji sistemleri kullanımı sağlanmış olacak.

40 YILLIK HAYAL TELEFERİK

Alanya Belediyesi’nin Kale yayalaştırma projemizin en önemli unsurlarından biri olan Teleferik projesi Damlataş’tan Alanya kalesine çıkışlar daha etkin şekilde sağlanmıştır. 37 yıllık bir hayalin ürünü olan proje Kültürel ve ekonomik anlamda Alanya’mıza ve belediyemize değer katmıştır. Yılda yaklaşık 1 milyon kişi teleferiği kullanarak Alanya kalesine ulaşım sağlamaktadır.

HİÇ KİMSE KENDİNİ YALNIZ HİSSETMİYOR

Alanya Belediyesi tarafından kadınların hizmetine kazandırılan Aile Kadın Destek Merkezi 2,5 yıldır çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Merkezimiz 2,5 yılda 1450 kadına hizmet vererek toplum içinde kadınların daha güçlü olmalarına katkı sunmaktadır. Aile Kadın Destek Merkezi Psikolojik Danışmanlık, Hukuki Danışmanlık, Aile Danışmanlığı, Diyetisyen Hizmeti gibi çok çeşitli alanlarda hizmet veriyor. Merkez kadınların her yönüyle rehabilite olmalarına ve bilgilenmelerine katkı sağlamaktadır. Özellikle Aile Kadın Destek Merkezi kadınların hakları ve kamu kurum ve kuruluşlarından alabilecekleri hizmet noktasında köprü görevi üstlenmektedir. Merkezin en büyük misyonlarından biri de şiddete hayır demek ve şiddete karşı durmayı öğretmektir. Bu kapsamda her başvuru yapan kadına şiddetin bir kader olmadığını belirterek şiddete maruz kalan kişilerin başvuru noktalarında köprü görevi rolünü üstlenmektedir. Şiddet sonucunda ortaya çıkan ruhsal problemlerle baş etmeyle ilgili psikolojik destek sağlarken hukuki anlamda kadınların hakları noktasında bilgilenmeleri için avukat desteği sağlamaktadır. Aile Kadın Destek Merkezi’nde verilen Diyetisyen Danışmanlığı hizmeti ile kadınların sağlıklı beslenmeyi öğrenmesi, aile içine sağlıklı yaşam prensiplerini dahil etmesi, vücudunu tanıması ve profesyonel görüşle dengeli yaşama adım atmasına öncülük ediliyor. Alanya Belediyesi veri tabanına kayıtlı 3000 engelli bulunmaktadır. Hem engelli bireylere hem yakınlarına; Psikolog, Fizyoterapist, Çocuk Gelişim Uzmanı, Odyolog, Diyetisyen ve El Sanatları Öğretmeni ile uzman desteğini hem bireysel hem de grup çalışmalarıyla sağlıyor. Türkiye’de Mavi Bayrağa sahip olan tek Engelsiz Plaj olarak turizmin herkese uygun hale getirilmesini sağlıyor. Bu sayede engelli bireyleri herhangi bir kişiye bağımlı kalmadan denizin ve sahilin keyfini çıkarabiliyor. Engelsiz Kent Yönetmeliği ile kamu, özel ve kişisel alanlarda uygunluk isteyerek herkes için yaşanılabilir bir şehir dizayn ediyor. Kırsal kesimde yaşayan engellilerin yapılan hizmetlerden yararlanmaları adına evde sağlık ekibi ile sağlık taramasından geçmelerini sağlıyor.

SAHİLLER VATANDAŞLARA VE TURİZMCİLERE AÇILDI

Alanya Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek olacak projelerinden biri olan çalışmayla Alanya sahillerinde büfeler tek tipe dönüştürüldü. Okurcalardan Demirtaş’a kadar sahil bandında bulunan büfeler yıkılarak kent estetiğine uygun olarak yeniden inşa edildi. Yeni düzenleme ile vatandaşlar için halk plajları oluşturulurken büfelerin amacı dışında kullanımının da önüne geçildi.

KESİNTİSİZ BİSİKLET YOLLARI ŞEHRE VİZYON KAZANDIRDI

Alanya Belediyesi Alanya merkezden başlayarak Kargıcak Mahallesi’ne kadar devam edecek kesintisiz araç, yaya ve bisiklet yolunu kapsayan Sahil Düzenleme Projesi ile Alanya merkezden Kargıcak’a kadar 21 km’lik bisiklet yolu ile kesintisiz ulaşım imkanı sağlandı.

KARGICAK'TA SERGİ AÇILDI KARGICAK'TA SERGİ AÇILDI

58 BİN M²’LİK DEV ALANDA YOK YOK

Alanya Belediyesi’nin bölgenin çehresini değiştirecek dev projesi geçtiğimiz günlerde yapılan açılış töreniyle hizmete girdi. 58.000 metrekarelik dev alanda yürüyüş yolu, ailelerin, genç ve yaşlıların vakit geçirebileceği dinlenme ve piknik alanları, çocuk oyun alanı, fitness alanı, meydan, seyir terası, kafeterya, plaj voleybol sahası, basketbol sahası, Lineer parkur, 2 adet minibüs ve 105 araçlık otopark alanları yer alıyor. Ayrıca alanın uygun genişlikte olan kısımlarında ve karayolu kaldırımının dışında 1440 metre yürüyüş yolu planlandığı açıklandı.

KONAKLI’YA BÖLGENİN EN BÜYÜK SPOR TESİSİ KAZANDIRILIYOR

Konaklı Mahallesi Elikesik Mevkiinde bulunan yaklaşık 200 bin m² alana planlanan, ulusal ve uluslararası birçok spor organizasyonlarının yapılabileceği şekilde tasarlanan spor kompleksi projesi, bölgenin en büyük spor kompleksi olacak. Toplamda 3 etapta yapılması planlanan projenin ilk etabında 1 ana kort, 5 yan korttan oluşmak üzere tenis alanı, 2 bin 500 kişilik futbol sahası, 2 tam saha 1 yarım saha olmak üzere futbol antrenman sahaları, sosyal tesis ve sporcu konaklama binası bulunuyor. Zemin + 3 Katlı 45 Odalı 100 Kişilik Konaklama Tesisi Proje kapsamında sosyal tesisin yapımına başlanırken ilk kat tabliye beton döküm işlemi devam ediyor. Sosyal tesis içerisinde 3 bin m² oturum ve toplamda 4 bin m²’lik kullanım alanı var. Ayrıca yapı içerisinde 45 odalı 100 kişilik konaklama, konferans ve toplantı odaları, restoran ve kafeterya, yönetim birimi, açık ve kapalı sosyal ve spor alanları bulunuyor. Projenin ilk etabında bisiklet, yürüyüş ve koşu yolları, açık spor ve etkinlik alanları ve yine kompleksin ihtiyaçlarını karşılayacak araç otoparkları bulunuyor. Projenin ikinci etabında ise atletizm stadyumu ve velodrom yer alıyor. Üçüncü etapta ise kapalı spor salonu ve kapalı yüzme havuzu bölümleri hayata geçirilecek.

ALANYA’NIN YENİ MARKASI ALAİYE SU

Hayata geçirdiği projelerle Alanya’nın çehresini değiştiren, Alanya Belediyesi’ni üreten, ürettikçe güçlenen ve kendi kendine yeten bir belediye haline getiren Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in vizyon projeleri arasında yer alan Alaiye Doğal Kaynak Suyu Üretim Tesisi üretime devam ediyor. Vatandaşa kaliteli suyu ucuza ulaştırma projesiyle hayata geçirilen çalışma Alanya halkını da büyük takdirini topladı. Damacana ve bardak su üretimiyle hayata geçen proje önümüzdeki yıllarda geliştirilecek ve şişe su üretimi de yapılacak.

MACERASEVERLER KIZILALAN’DA BULUŞUYOR

Sosyal belediyecilik anlayışının önemli bir yapı taşı olan aile ve çocukları için önemli bir proje olan “Macera Parkı” projesi Kızılalan’da 110 bin metrekarelik bir alanda hayata geçirildi. Çocuklarımızın teknoloji ile beraber bireyselliğe yönelmesi grup aktivitelerinden kopmaları ve buna bağlı ilişki kuramamaları gelecek nesillerin toplumdan kopuk olabileceği düşüncesiyle beraber çocuklarımızın ve ailelerin rahat edebileceği bireylerin birbirine zaman ayırabilecekleri bir ortam oluşturarak Alanya’ya kazandırıldı. İçerisinde kır lokantası, idari bina, yöresel ürünler satış yeri, çocuk oyun alanı, skyrider, karsız kayak, yüksek halatlı parkur, alçak halatlı parkur, bagjump, çocuk oyun grupları, dev salıncak, tırmanma duvarı, halatlı salıncak, restoran, at ahırları ve pisti, paintball, 200 metrelik çift hatlı teleferik zipline, otopark, tracking ve doğa yürüyüşü yapmaya uygun yürüyüş yolları bulunan tesis bölgenin en büyük macera parkı olma özelliğini taşıyor. 

Editör: Kerim Toksöz