Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atina ziyareti sırasında düzenlenen ortak basın toplantısında, Yunan adalarını ziyaret edecek Türkiye vatandaşlarına 7 gün vize muafiyeti sağlanacağını söyledi. Türk vatandaşlarına tüm yıl boyunca 7 gün vize muafiyeti sağlanacak adalar, Limni, Midilli, Sakız Adası, Samos, Leros, Kalymnos, İstanköy, Rodos, Simi ve Kasteloris (Meis) olarak açıklandı. Bu kararın ardından sektör temsilcileri turizmde ne gibi hareketlenmeler olacağını ve yerli turisti Yunanistan’a kaptırır mıyız? Sorusuna cevap vererek değerlendirmelerde bulundu. 

‘YERLİ TURİST İÇİN CAZİP OLABİLİR’

Alanya Kleopatra Otelciler Birliği Başkanı Servet Şakiroğlu, bu kararın yerli turist için cazip bir hale geldiğine değinerek, “Bizdeki yerli turisti çekme olasılığı fazla. TL’nin değerlerinin çok düşük olması nedeniyle Türk vatandaşına otel fiyatları yüksek geliyor. Yunanistan adalarında para birimi EURO ama bizdeki gibi enflasyon olmadığı için yine de daha uyguna gelebilir. Yerli turist için cazip olabilir. Ama Avrupalı için bunu söylemek mümkün değil. Bizim gibi paranın değerinin devamlı düştüğü ülkeler daha cazip gelebilir. Yerli turisti biraz etkiler” dedi. 

ALANYA'NIN STRATEJİK PLANI ALANYA'NIN STRATEJİK PLANI

‘İKİ TOPLUM İÇİN DE İYİ OLSUN’

Yunanistan adalarına gitmenin de meşakkatli olduğuna dikkat çeken Şakiroğlu, “Bir de pasaport çıkarması, gemi masrafı gibi çeşitli ek giderleri var. Meşakkatli bir kısmı da var üstelik 7 gün olması dezavantaj sayılabilir. Ama buraya gelse yerli turist, geliyor tatilini yapıyor gidiyor. İnşallah iki toplum için de iyi olur diyelim. Bizdeki turistin gideceği gibi onlardan da bize turist gelebilir” ifadelerini kullandı. 

‘KOMŞUMUZ İLE İLİŞKİLERİMİZ NORMALLEŞİYOR’

Türkiye Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA) ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, “Yunan adalarına çok yüksek bir Türk vatandaş akını yok. Fakat bu yeni yapılan anlaşma ile Yunan adalarına gitmek isteyen vatandaşlarımızın önü açıldı, oraya daha kolay ulaşabilmesi sağlandı. Yani iki ülke için de olumlu bir gelişme. Son bir haftadır yaşadığımız Cumhurbaşkanımızın Yunanistan Cumhurbaşkanıyla görüşmesi, ardından adalarda böyle bir esneklik sağlanması, ilişkilerin olumlu yöne seyretmesinden dolayı önemli bir adım. Komşumuz ile ilişkilerimiz normalleşiyor. Biz onlara gideceğiz, onlar bize gelecek” dedi.

Editör: Kerim Toksöz