Zirai ilaç kullanırken nelere dikkat edilmeli? Zirai ilaç kullanırken nelere dikkat edilmeli?

Rusya'da Türkiye'ye yönelik sonbahar tatil fiyatlarında düşüş başladı. Bu durum Türkiye'nin Ege bölgesinde rezervasyonlara olumlu yansıma sağlarken, Akdeniz Bölgesi yaşanan düşüşten nasibini alamadı. Rus turistler ekonomik daralmaları nedeniyle uygun fiyatları tatil seçeneklerini tercih ederek, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere yöneldi. Yaşanan bu gelişmeler sonucunda, Antalya ve Alanya Ruslar için pahalı destinasyonlar listesinde yer almaya başladı. 

‘ALANYA GÖZDEN ÇIKTI’ 

Alanya ve Antalya’nın pahalı tatil destinasyonları arasında yer almaya başladığına dikkati çeken Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, pahalı fiyatlardan dolayı Alanya’nın en önemli pazarlarından Rusya pazarını kaybetme tehlikesi yaşadığını ifade etti. Dahaoğlu,” Rusya’da Eylül ayının ikinci yarısında yurt dışı tatili fiyatları düşüşe geçti. Bu dönemde toplam satışların yüzde 61 pay alan Türkiye, en çok talep alan destinasyon oldu. Yaşanan talep artışının eğitim-öğretim sezonunun başlamasıyla az da olsa düşen fiyatlardan kaynaklandığı belirtiliyor. 5 yıldızlı her şey dahil otelde 10 günlük (13 - 23 Eylül) Antalya tatili için 2 kişinin ödemesi gereken tutar 136 bin ruble olarak belirlenirken Ege Bölgesinde fiyatlar 98 bin rubleye kadar düşüyor. Türkiye’yi tatil satışların yüzde 15’ini oluşturan Mısır takip etti. Mısır’da 5 yıldızlı her şey dahil otelde 10 günlük tatil iki kişiye 105 bin rubleye mal oluyor. Abhazya ve Rusya'nın sahil destinasyonları ay başına göre belirgin şekilde daha ucuz hale gelirken tatil satışları toplam satışların yüzde 11’ini oluşturdu. 10 gecelik bir turun maliyeti 50-70 bin ruble oldu. Ülkenin güneyindeki sahil destinasyonlarında sezonun yavaş yavaş sona erdiği belirtiliyor. Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yapılan tatil satışları, toplam satışların yüzde 8’ini oluşturdu. İki kişi için 5 yıldızlı her şey dahil otelde konaklamalı 10 günlük tatilin maliyeti 92 bin ruble olarak belirlendi. Öte yandan Tayland’da 10 günlük 5 yıldızlı otelde konaklamalı tatilin maliyeti iki kişi için 142 bin ruble, Küba’da ise 168 bin ruble olarak belirlendi.  Yani Antalya Bölgesi, fiyat konusunda Küba ve Tayland’ın ardından 3. sırada Pahalı bir destinasyon olmaya başladık” dedi. 

‘TURİZMDE DENGELER DEĞİŞECEK’

Rusya – Ukrayna savaşının turizmi çok fazla etkilediğinin altını çizen Dahaoğlu ilerleyen senelerde Rusya pazarında meydana gelen açığın başka pazarlarla kapatılması gerekeceğine vurgu yaptı. Dahaoğlu açıklamasının devamında şu sözleri kullandı,” Rusya’da savaş olması nedeni ile insanlar tatil havasında değiller. Zira ileriyi onlarda göremiyor ve ülkelerinde ekonomik koşullardan dolayı geçim sıkıntısı var. Düzenli tatil alışkanlığı olan bir kesim vardı, fakat onlarda tatillerini öncesinden bir şekilde planladılar. Bu saatten sonra yeni bir turist kitlesi oluşacağına inanmıyorum. Türkiye’de de otel ve paket fiyatlarında indirimler yapıldı. Fakat ülkemize de faydası olacağını düşünmüyorum. Bu sene Rus turiste ümit bağlayanlar maalesef hayal kırıklığına uğradı. Önümüzdeki sezona bakacağız, kalitemizi korumaya çalışacağız, maliyetlerimizi düşürmeye çalışıp, yeni pazarlar yaratmaya odaklanacağız. Umarım önümüzdeki sezon, tüm turizmciler için daha tatmin edici olur.”