Alanya’da hem sporda hem sanatta çeşitli etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. Düzenlenen etkinliklerin büyük bir çoğunluğu geleneksel hale gelmiş durumda. Etkinlikler hem yerli halkı hem yabancı halkı göz önüne alarak gerçekleştiriliyor. Yapılan etkinliklerle şehrin uluslararası alanda görünürlüğünün artması amaçlanıyor. Etkinliklerin ilçeye sağladığı katkılar hakkında konuşan Alanya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Nazmi Uyar etkinliklerle ülkeler arası ilişkilerin güçlendirildiğini ifade etti.

‘ŞEHİR HER ANLAMDA KALKINIYOR’

Alanya’nın gelenekselleşen etkinlikleri hakkında konuşan Müdür Nazmi Uyar ,”Festivaller şehirlerin sosyal-kültürel ve ekonomik alanda kalkınmasına, yöre imajının güçlendirilmesi ve tanıtımına katkı sağlayan önemli etkinliklerdir. Her yıl Eylül ayında 2003 yılından bu yana düzenlediğimiz Alanya Uluslararası Caz Günleri de Alanya’nın tanıtımına katkıda bulunan önemli organizasyonlarımızdan biridir. Bu etkinliğimiz uluslararası caz sitelerinde, müzik dergilerinde ve sosyal medyada büyük ses getirmekte olup bu sayede Alanya’nın sanatsal anlamında tanıtımını sağlamaktayız. Aynı zamanda caz müziğinin bölge genelinde geniş kitlelere ulaştırılmasına da vesile oluyoruz” dedi.

‘İLİŞKİLER GÜÇLENİYOR’

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen caz festivali hakkında da açıklama yapan Nazmi Uyar festivale katılan yerleşik yabancılar sayesinde organizasyonun uluslararası alanda büyüdüğünü dile getirdi. Uyar,” Alanya Uluslararası Caz günlerimiz, Alanya Kalesi’nin deniz ile birleşen doğu yamacında, Anadolu Selçuklu döneminden günümüze kalan tek örnek olan tarihi Tersane yapısı ile tarihi Kızılkule yanında düzenlenmektedir. İlçemizin ve hatta bölgemizin tarihsel geçmişi açısından çok önemli bir alanda gerçekleştirilen bu etkinlik sayesinde Alanya’nın kültürel mirasının da ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını yapmaktayız.

Turfe ET hizmete açıldı Turfe ET hizmete açıldı

Alanya 127 milletten ortalama 50.000 ikamet izni olan yerleşik yabancının yaşadığı bir şehirdir. Alanya Belediyesi olarak 23 ülkeden de kardeş şehirlerimiz bulunmaktadır. Bu organizasyonumuza kardeş şehirlerimizden önemli caz sanatçılarını davet ederek ülkeler arası kültürel ve sanatsal ilişkilerimizi güçlendirmekteyiz. Aynı zamanda şehrimizde yaşayan yerleşik yabancıları da (biz onlara Yeni Alanyalılar diyoruz) caz günlerimize dahil ederek organizasyonumuzun uluslararası boyutunu bu vesileyle genişletiyoruz. Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy beyefendinin de “Festival kelimesinin mutluluğu da beraberinde getirdiğini” söylediği gibi biz de Alanya’ya bu organizasyonumuz ile mutluluğu getiriyoruz” şeklinde konuştu.