Alanya'nın önemli kaynak pazarları arasında yer alan Rusya'da yapılan ankette  virüs ve eve dönmenin zor olması konularında Türkiye en tehlikeli ülkeler arasında yer aldı. İngiltere ise gastrointestinal hastalıklar konusunda Türkiye'ye seyahat uyarısında bulundu. Yaşanan bu gelişmeler, ilçe turizmini tehdit ediyor. Yüksek sezona hızlı bir giriş yapan Alanya'nın, Rusya ve İngiltere'de çıkan haberlerden ne denli etkilendiği ve etkileneceği yönünde Türkiye Turizm Geliştirme Ajansı (TGA) Yönetim Kurulu üyesi Şükrü Cimrin ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu açıklamalarda bulundu. Alanyalı turizmciler, ilçenin son derece güvenli olduğunun altını çizerek, kitlesel bir hastalığın söz konusu olmadığını söyledi. 

‘MİSAFİRLER ALANYA’DA GÜVENDE’

Alanya’da güvenli tatil için bütün çalışmaların yapıldığını dile getiren Cimrin, tatil için Alanya’yı tercih eden misafirlerde sağlık sorunlarının yaşanmadığını ifade etti. Cimrin, ”Alanya ve Türkiyemiz gelen misafirlerimiz için son derece güvenli ve huzurlu bir destinasyon olma özelliğini taşıyor. Alanya sağlık, hijyen ve asayiş konularında son yıllarda kendini kanıtladı. Özellikle pandemi döneminde verdiğimiz sağlık mücadelesi, aldığımız güvenli turizm sertifikası bunu en iyi şekilde işletmemiz güven kat sayısını arttırdı. Şu anda da güvenli turizmden sürdürülebilir turizme geçtik. Bunu da en iyi uygulayan turizm bölgelerinden biriyiz. Son derece güvenli olduğumuzu söyleyebiliriz. Turizmin yüksek olduğu sezonda tesislerde münferit şekilde ishal vakaları görülebiliyor. Otellerimiz denetleniyor, numuneler alınıyor. Tesislerin mutfak kısımları sıkı denetimlerden geçiyor. Şu anda da çok yoğun sıcaklıklar var mide rahatsızlığı, ishal gibi münferit rahatsızlıklara rastlıyoruz. Herhangi bir tesiste çok yüksek bir vakaya rastlanırsa buna acil olarak müdahale ediliyor. Alanya’da şu anda kitlesel bir hastalık söz konusu değil. Gelen misafirler farklı yemek kültürlerinin olduğu yerlerden geliyor. Bu yüzden Türk yemek kültürü onlara ağır gelebiliyor. Bu da rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Şu anda yaşanan sıcaklara rağmen sağlık anlamında ağır vakalara rastlanmadı. Bu anlamda Alanya turizm açısından son derece güvenli bir yer diyebiliriz” şeklinde konuştu. 

‘ELİMİZDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPIYORUZ’

ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLER AÇIK HAVA SİNEMASINDA BULUŞTU ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLER AÇIK HAVA SİNEMASINDA BULUŞTU

Misafirlerin sağlığı ve güvenliği için tesislerin en iyi şekilde çalıştığını söyleyen Dahaoğlu,” Alanya’daki tüm tesisler bu konuda çok hassas. Pandemi döneminde aldığımız Güvenli turizm sertifikalarının şartlarını da yerine getiriyoruz. Misafirlerimizin sağlığı ve güvenliği çok önemli. Ancak sezonda her şey dahil sisteminde çok fazla yiyecek, kısa aralıklarla ve israf olmasın diye gayret gösterilerek misafire sunuluyor. Ufak tefek sıkıntılar her işletmede olabilir diye düşünüyorum. Ancak tabi ki hepimiz elimizden gelenin en iyisini yapmak zorundayız. Türlü zorluklarla getirdiğimiz misafirlerimizi sağlıkla uğurlamak önceliğimiz olmalıdır. Umarım sezonu en ufak bir sıkıntı olmadan atlatabiliriz” dedi.