SYEDRA AYAĞA KALKIYOR SYEDRA AYAĞA KALKIYOR

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla yüzlerce Rus vatandaşı başka ülkelere göç etmeye başladı. Yaşanan bu göçle birlikte birçok yazılımcı, girişimci, yatırımcı da Alanya’ya geldi. Ancak oturum izni alamayan Rus vatandaşları batı ülkelerini tercih etmeye başladı. Yaşanan bu durum hakkında konuşan sektör temsilcileri Alanya’nın gelişmesine katkı sağlayacak kişilerin burada kalması için çaba sarf edilmesi gerektiğini söyledi. 

‘NİTELİKLİ İŞ GÜCÜNÜ KAYBEDİYORUZ’ 
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Alanya Müteahhitler Birliği Başkanı Mustafa Küçüker, yaşanan bu durumun üzücü bir durum olduğunu ifade etti. Küçüker,” Alanya’ya çok yetenekli kişiler geldi. Hatta içlerinde Apple’da çalışmalar yapan birisi de vardı. Kendisi Alanya’ya çok fayda sağlayacak birisiydi ve Alanya’yı çok sevdiğini söylüyordu. Ancak oturum sıkıntısı yüzünden Alanya’da ayrılmak zorunda kaldı. İçlerinden birisi de çok önemli bir yatırım ajansının sahibiydi ve Alanya’ya katkı sağlamak için görüşmeler yapan birisiydi ama maalesef oturum izni yüzünden Alanya’yı terk etmek zorunda kaldı. Biz Ankara’da yaptığımız görüşmelerde de bunları dile getiriyoruz. Bu insanlar hepimize katkı sağlayabilecek, ekstra iş imkanı sağlayabilecek insanlar. Yaşanan bu durum yüzünden nitelikli iş gücünü de kaybediyoruz. Göçmenle yatırımcının ayrımının yapılması lazım. Bu insanlara yardımcı olmak lazım, bu insanlardan faydalanmamız lazım” dedi. 

YETENEKLİ İNSANLARA SAHİP ÇIKILMALI
Rusların batıya yönelmesi hakkında değerlendirmede bulunan Alanya Emlakçılar Derneği Başkanı Özgür Erbaş,” Yetenekli ve Alanya’ya katma değer sağlayacak insanlara sahip çıkılması lazım. Ancak gelen kişilerin de kurallara uyması lazım. Ülkedeki çalışma şartlara izinlere uymalılar” diye konuştu

Editör: Kerim Toksöz