POS cihazları artık küçükten büyüğe bütün işletmelerin demirbaşı oldu. Öte yandan 7 den 70’e bütün vatandaşlar kredi kartı kullanmaya başladı. Ancak artış gösteren bu kredi kartı kullanımı ve POS cihazları işletmeleri zor duruma düşürüyor. Bu nedenle işletmelerin ayakta durabilmesi için POS komisyon oranlarında yeni düzenlemeler yapılması gerektiğine değinen Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir ve Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Süleyman Hilmi Özdemir gerekli bakanlıkların esnafın yanında olması gerektiğinin altını çizdi.

ALANYA BAYRAMA HAZIR ALANYA BAYRAMA HAZIR

ESNAF ZARARINA SATIŞ YAPIYOR
Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Süleyman Hilmi Özdemir açıklamasında kredi kartlarına çok fazla faiz işlendiğini söyledi. Özdemir,” Esnafımızın kar marjı çok düşük. Özellikle içki ve sigarada yüzde 3 ,8 gibi düşük bir kar marjına sahibiz. Komisyonlarda yaklaşık yüzde 4. Yani hiç para kazanmadan satış yapıyoruz. Bu da bizi rahatsız ediyor. Biz bunu ilgili bakanlıklara da ilettik. Kar marjlarının artması ve kart komisyonlarının düşmesi lazım. Burada haksız bir durum var. Biz komisyonların yüzde 1’e ya da daha aşağılara düşmesini istiyoruz” dedi. 

ESNAFIN YÜKÜ BİTMİYOR
Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, esnafın son yıllarda büyük bir çıkmaza girdiğine değindi. Demir, “Esnafa her yerden bir maliyet, masraf çıkıyor. Esnaf zaten son yıllarda büyük bir çıkmazın içerisinde. Bankaların bu konuda bir çözüm üretmesi gerekiyor. Bütün birimlerin esnafın yanında olması lazım” ifadelerine yer verdi.

Editör: Kerim Toksöz