Rusya’da okulların tatil edilmesine az kaldı. Aileler ise tatil için Türkiye’yi tercih ediyor. Ekim ayı rezervasyonlarına bakıldığı zaman önceki aylara göre talebin arttığı görülüyor. Talebin artmasından dolayı bazı otellerin de indirime gitmesi bekleniyor. Otellerde Ekim ayında dikkat çeken bir noktada 3 yıldızlı otellerin 5 yıldızlı otellerden daha pahalı daha fazla talep görmesi oldu. Konu hakkında değerlendirmede bulunan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu 3 yıldızı otellerin kalitelerinin 5 yıldızlı otellerden daha iyi olabileceğini söyledi. 

31 MEZARLIKTA 62 BİN ÇİCEK DAĞITILACAK 31 MEZARLIKTA 62 BİN ÇİCEK DAĞITILACAK

‘FİYATLARDA DENGE ŞAŞTI’ 

Ekim ayı rezervasyonları hakkında açıklama yapan ALTİD Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, otellerin Ekim ayı içerisinde indirime gidebileceğini belirtti. Dahaoğlu, “Ekim ayı Türkiye tatili talebinin istikrarlı seyrettiği Rusya'da 9-15 Ekim tarihleri arasındaki dönemde bazı okulların tatil olması nedeniyle talebin biraz daha artması bekleniyor. Bu nedenle 15 Ekim sonrası otellerin fiyat indirimine gidebileceği ifade ediliyor.  Rus Tur Operatörleri Birliğinin (ATOR) bülteninde yer alan habere göre örneğin Antalya'daki 3 yıldızlı otelde iki kişi, bir hafta, her şey dahil paket tatilin fiyatı ekim başında 141-148 bin ruble iken, söz konusu fiyat 8 Ekim'de 142-151 bin rubleye yükseliyor.  15 Ekim sonrasında ise fiyatlarda keskin bir düşüş yaşanıyor. 15 Ekim'den sonra aynı turun fiyatının 120-128 bin rubleye gerilediği, 22 Ekim'den itibaren ise yeniden yükselişe geçerek 131-138 bin rubleye çıktığı görülüyor.  Yaz sezonunun sonuna yaklaştığımız şu günlerde, artık rezervasyonlarda düşüşler, doluluklarda azalmalar göreceğiz. Rus pazarıyla çalışan oteller, 9-15 Ekim arasında okul tatili olacağı için, dönemsel olarak fiyatları biraz artırdılar. Rus misafirler, Türkiye’de  konaklama ve tur fiyatlarının düşük olmasına alışıklar. Bu yüksek fiyat güncellemeleri onları mutsuz ediyor. Bizim ekonomik koşullar nedeniyle sürekli maliyetlerimiz artıyor. Rusların da savaş ekonomisi sebebiyle alım gücü düşüyor. Türkiye’ye alternatif olabilecek ülkeler daha uygun fiyat verirlerse, tabiki o bölgeleri tercih edecekler. Ancak Türkiye’deki hizmet, servis kalitesini, indirimli fiyat veren ülkelerde bulmaları da imkansız” şeklinde konuştu. 

‘3 YILDIZLI OTELLER 5 YILDIZLI OTELLERDEN DAHA PAHALI’ 

3 yıldızlı otellerin daha pahalı olması konusunda değerlendirmede bulunan Mehmet Dahaoğlu, “ 3 yıldızlı bazı otellerin hizmet kaliteleri, 5 yıldızlı tesislerden daha iyi olabiliyor. Bilenler tercih ediyor. Ya da fiyat yüksek tutularak, algı oluşturuluyor, parası olan misafir pahalı olan daha iyidir mantığıyla düşük yıldızlı tesisi tercih edebiliyor. Bu yüzyılda, pazarlama teknikleri o kadar gelişim gösterdi ki, ödediğiniz meblağın karşılığında tam olarak ne alacağınızı bilerek satın almak çok önemli. Turizm tüketicisi de bilinçli araştırmalar yaparsa, istediği hizmet kalitesini, istediği fiyatlara satın alabilir” dedi.