Alanya’da aylardır süren emlak sektörü piyasasındaki durgunluk birçok emlak temsilcisinin iflasına neden oldu. Özellikle Avrupa pazarından nitelikli alıcıların gelmemesi ve ilçede mevcut olan emlak fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirten temsilcilerin fiyatların acilen düşmesi gerektiğini vurguluyor. Geçtiğimiz günler Avrupa ve İskandinav pazarlarında aktif olan emlak sektörünün önemli isimlerinden olan Durmuş Özgen, emlak piyasası hakkında durum güncellemesi yaparak Alanya Özgür Medya ekibine konuştu.

‘AVRUPA’NIN TAMAMINI KAYBETTİK’

Özgen ekibimize yaptığı açıklamada, yatırımcıların çekimser davrandığını ifade ederek, “İsveç parasında Euro karşısında ciddi bir değer kaybetmiş. Bu nedenden dolayı İsveç insanı yatırım yapmaktan korkuyor. İspanya'da da satışlar gerçekleştirirdik ilgi orada çok olurdu ama oraya da şuanda ilgi yok. Ama Türkiye'ye olan soğuklukları yeni bir durum değil. 8-9 senedir bu durum sürüyor sadece satıyorlar satın almıyorlar.  Türkiye'nin politik yapısı onlara uymuyor bunlar birinci planda onlar için. Ülke politikasının da doğuya doğru kayması Arap gibi olduğu için maalesef Avrupa'nın tamamını kaybetmiş durumdayız” dedi.

‘ARSA PAYLARI ÇOK YÜKSEK’

TARİHİ MEKANDA ZAMAN YOLCULUĞU TARİHİ MEKANDA ZAMAN YOLCULUĞU

Alanya’da arsaların pay oranlarının çok yüksek olduğunu söyleyen Özgen, “İkinci bir neden ise emlak fiyatları Alanya'da çok yükseldi.  İspanya'da denize sıfır 1+1 daireyi 160 bin Euro'ya satıyoruz burada denize 3 km uzaklıktaki 1+1 daire aynı para. Dolayısı ile Alanya fiyatları nedeniyle cazibesini bütün pazarlarda kaybetti. Şuanda genel ilgi Mersin ve Kıbrıs'ta. Alanyalı emlakçılarda o taraflara kaydı. Artık konut satışlarında Alanya sunumu çok fazla yok. Zirvede olan ilgi şuanda Kıbrıs ve Mersin'de dedi.  Eğer düzelmesini istiyorsak fiyatların geri gelmeli. Arsa payları ciddi problem esas sıkıntı o. Arsa paylarının yüzde 35'lere düşmesi gerek ki inşaatçıda daha uyguna ev yapabilsin. Faiz artışları kredi zorlukları ciddi anlamda sıkıntı. İnşallah iflaslar yaşanmaz" dedi.

Editör: Kerim Toksöz