Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya, taksicilere dönük sözler sarf eden Alanya'nın tanınmış siyasetçilerinden Eczacı Murat Koçak'a yanıt verdi. Kendi sosyal medya hesaplarından açıklamalarda bulunan Akkaya, "Öncelikle Alanya'dan Kargıcak Mahallesi'nde Utopia Otel'e taksicinin 3 bin dolar istediğine dair açıklamanız abartı sanatının zirvesi olması gerek herhalde. 

Sayın Koçak; ya siz 3 bin doların kaç para ettiğini bilmemektesiniz, ya da ülkemize gelen (2022 verilerine göre) 51 milyon 369 bin 26 turistin kişi başı 901 dolara ülkemizde tatil, harcama yaptığının farkında değilsiniz. Diğer taraftan paylaşım yaptığınız ve daha sonrasında sildiğiniz paylaşımızda size yakışmadı. Eğer mideniz bulanıyorsa eczacılığınızı kullanarak kendi kendinizi tedaviye kalkışmayın bence bir doktora başvurun. Havalar çok sıcak maazallah sıcak geçmesi olmuş olabilir" dedi. 

Akkaya sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugüne kadar Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Böcek’ten taleplerimizi karşıladık. Karşılarkende asla bireysel hareket etmedim. Alanya Şoförler Odası'nın bağlı bulunduğu bir üst Birliği var AESOB. Birlik Başkanımız Adlıhan Dere başkanlığında tüm Şoförler Odaları bir olarak taleplerimizi ilettik ve sonuç aldık. Bu paylaşımızda işi siyasete dökmüşsünüz, şahsi olarak siyasi görüşümü herkes az çok bilir; eğer sizde öğrenmek isterseniz bir telefon kadar yakınım. Alanya da 890 taksi mevcuttur ve ülkemizdeki toplam taksi sayısının yüzde 1'ine tekabül etmektedir. Ülkemizde taksiciliğin uyacağı kural ve kaidelerin yasal bir zemine oturtulduğu ve ilimiz Antalya, Ankara ve İstanbulda dahi yokken ilk defa taksi yönetmeliğinin çıkartılıp yürülüğe sokulan yerdir Alanya. Ülkemizdeki taksi sayısının yaklaşık dörtte 1'inin bulunduğu İstanbul dahi bizden 5 yıl sonra bu tür bir düzenlemeye gitmiştir. 890 taksinin olduğu Alanya'da sorunlu esnafımız elbette vardır. Oda olarak; telkinlerimizi düzenli olarak özellikle taksi durak başkanları nezdinde esnafımıza iletmekteyiz. Sorun 6360 Sayılı Büyükşehir Yasasıdır.

6360 Büyükşehir yasası ile bundan yaklaşık 9,5 yıl önce Ulaşım ile ilgili yetki ve düzenleme Büyükşehir uhdesindeki UKOME'ye devredilmiştir. Antalya bir ucundan diğer ucuna 600 km den daha uzun bir alanı kaplamaktadır. Çözüm önünüzde Alanya Belediyesi'nde iken, yasa ile siz çözümü 140 km öteye taşımışsınız. Bu kadar uzun bir alanda hiçbir şekilde tek merkezden taksisini, halk otobüsünü, öğrenci servisini kontrol edemezsiniz. Acil bir biçimde özellikle ulaşım ile ilgili Büyükşehir Yasası'nda revizyona gidilmelidir" diye konuştu.

ÖZÇELİK'TEN DOĞALGAZ MÜJDESİ ÖZÇELİK'TEN DOĞALGAZ MÜJDESİ

Editör: TE Bilişim