Ülke genelinde artan akaryakıt fiyatları, ekonomik zorluklar yaşayan vatandaşları olumsuz etkilese de Alanya'da trafikte pek bir değişiklik yaşanmıyor. Araştırmalara göre, bölge halkı, toplu taşıma yerine bireysel araç kullanımını tercih ederek trafikteki yoğunluğun artmasına neden oluyor. Uzmanlar, ulaşım alternatiflerine yönelmenin trafik sıkışıklığını azaltmada önemli bir rol oynayacağını vurgularken, toplu ulaşıma gelen zamlarda vatandaşların ulaşım seçeneklerini aza indirgiyor.

‘TOPLU ULAŞIM ALTERNATİFLERİ DE PAHALI’

Alanya'nın hızla büyüyen turizm sektörü, aynı zamanda bölgedeki araç trafiğini de artırıyor. Yılın farklı dönemlerinde yoğunlaşan turist akışı, şehir içi trafiği konusunda bazı zorluklar yaratıyor. Akaryakıt fiyatlarındaki artışa rağmen, vatandaşların alternatif ulaşım yöntemlerini tercih etmemesi, hem trafik sıkışıklığını artırıyor hem de çevresel etkileri olumsuz yönde etkiliyor. Yetkililer, vatandaşların trafik yoğunluğunu azaltmak için toplu taşıma, bisiklet ve paylaşımlı ulaşım gibi alternatiflere yönelmelerini teşvik ederken vatandaşlar ise toplu ulaşıma gelen zamdan dolayı alternatifleri değerlendiremiyor.

‘İNSANLAR ALIŞKANLIKLARINDAN VAZGEÇMEZ’

POLİSİN KOVALADIĞI MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ BAHÇEYE UÇTU POLİSİN KOVALADIĞI MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ BAHÇEYE UÇTU

Konuyla ilgili Alanya Posta Medya açıklamalarda bulunan, Alanya Şoförler Odası Başkanı Ali Akkaya, akaryakıt fiyatlarındaki artışın uzun vadede trafik üzerinde önemli bir etki yaratmayacağını belirtti. Akkaya, birçok insanın ihtiyaçları nedeniyle özel araçlarını kullanmaya devam edeceğini ve alışkanlıklarından vazgeçmeyeceklerini ifade etti. Akkaya açıklamasında, “Birçok insan ihtiyaçtan dolayı özel araçlarını kullanıyor. Akaryakıt fiyatlarına gelen zammın özel araç kullanımına ilk başta yüzde 10 yüzde 20 etkisi olmuş olabilir. Ama uzun vadede yine insanlar alışkanlıklarından vazgeçmezler. Bu yüzden de trafik sıkışıklığına etkisi olmaz” dedi.