Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Rektörü Prof. Dr. Kenan Ahmet Türkdoğan, Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla yaptığı kutlama mesajında, “Bugün maziden aldığımız güçle, geçmişten geleceğe büyük umutlar ve emin adımlarla, birlik ve beraberlik içinde yürürken geleceğimizin teminatı, dirilişimizin sembolü cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu hep birlikte yaşıyoruz.

Cumhuriyetimiz, 29 Ekim 1923 tarihinde yani bundan 100 yıl önce bugün “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İdare usulü; halkın mukadderatını bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devleti’nin hükûmet şekli cumhuriyettir.”  ifadeleriyle ilan edilmiştir.

Genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle; tek vücut, tek yürek olan Türk milleti, tüm imkânsızlıklara rağmen destansı bir mücadele ile vatan topraklarını düşmanlardan temizlemiş ve özgürlüğüne kavuşturmuştur.

Tam bağımsızlık ve millî egemenliğe dayanan cumhuriyet rejimi; demokrasinin, özgürlüklerin ve eşitliğin teminatıdır. Cumhuriyet rejiminde halktan daha büyük bir güç yoktur. Cumhuriyet, Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizlere bırakılan en kıymetli, en büyük mirastır.

Aziz milletimiz; cumhuriyetine, demokrasisine ve millî iradesine yönelik tehditleri bertaraf edeceğini ve bu değerlerine son nefesine kadar sahip çıkacağını bugüne kadar tüm dünyaya göstermiş ve bundan sonra da göstermeye hazırdır.

ALANYA'DA REKOR CEZA ALANYA'DA REKOR CEZA

Her yerde ve her ferdimizle devletimizin bekası, milletimizin refahı için çalışmaya, dünyanın gelişmiş ülkeleri ile her alanda yarışmaya ve evrensel insanlık değerlerinin savunulmasına öncülük etmeye, mazlumların yanında, zalimlerin ve vatan hainlerinin ise karşısında olmaya her zamankinden daha fazla istekli ve kararlıyız. Bunun için gerekli olan güce, yeterli akla, birikime ve tecrübeye sahibiz.

İnanıyorum ki aziz milletimizin her bir ferdi; milletimizin küllerinden yeniden doğduğu bu özel günü büyük bir coşku ile idrak etmekte, en samimi duygularla kutlamaktadır.

Daha nice 100 yıllara erişmek ümidiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere şanlı ecdadımızı, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi; rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyorum.” dedi.

Editör: Kerim Toksöz