ALANYA'DA YOLLAR YENİLENİYOR ALANYA'DA YOLLAR YENİLENİYOR

Hiç söz almayan milletvekillerinin 46'sı AKP üyesi. Son seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  büyükşehirlerden milletvekili seçtirdiği 15 bakan arasından ise sadece 9'u söz aldı.

AKP'den hiç söz almayan milletvekilleri arasında eski bakanlar Süleyman soylu, Nureddin Nebati, Mevlüt Çavuşoğlu, Murat Kurum, Muharrem Kasapoğlu ve Mahmut Özer de yer alıyor.

Önceki dönem AKP Grup Başkan Vekilliği görevinden alınan Denizli Milletvekili Cahit Özkan ile Bülent Arınç'ın oğlu AKP Manisa Milletvekili Ahmet Mücahit Arınç da hiç söz almadı.

Depremin en çok etkilediği şehirlerden Hatay'daki 11 milletvekili arasında bulunan 4 AKP'liden Abdulkadir Özel ve Adem Yeşildal da hiç söz almadı.

CHP listelerinden aday gösterilmesi nedeniyle seçim öncesinde en çok tepki toplayan isimlerden Eski Adalet Bakanı ve DEVA Parti Milletvekili Sadullah Ergin de seçim sonrasında da sessizliğini sürdürdü.

AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu ve İyi Parti İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu da kürsüde görünmedi.

HDP'nin eski eş genel başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan da Genel Kurul veya komisyonda söz almayan isimler arasında yer aldı.

CHP'den dikkat çeken isimler arasında ise İlhan Kecisi ve Erdoğan Toprak bulunuyor.

İYİ Parti'den istifa ederek AKP'ye geçen Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu ise tek bir Genel Kurulda söz aldı. AKP'ye geçtiği dönem şirketine teşvik verilmesiyle ilgili konuşan Hatipoğlu, rüşvet almadığını savunmuştu.

Tek adam rejimi Meclis'i işlevsizleştiriyor

Tek adam rejiminin Meclis üzerindeki etkisi, seçimlerden bu yana giderek artıyor. AKP'nin tek başına iktidarda olması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Meclis'in üzerinde giderek daha fazla söz sahibi olması, milletvekillerinin söz alma oranını düşürüyor.

TBMM'de hiç söz almayan milletvekillerinin sayısının artması, Meclis'in işlevsizleşmesinin bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Milletvekillerinin söz almaması, Meclis'in halkın sorunlarını dile getirme ve çözüm üretme noktasında yetersiz kalmasına neden oluyor.

Milletvekilleri neden söz almıyor?

Milletvekillerinin Meclis'te söz almama nedenleri arasında şunlar yer alıyor:

AKP'nin tek başına iktidarda olması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Meclis'in üzerinde giderek daha fazla söz sahibi olması, milletvekillerinin sözünü söylemesini zorlaştırıyor.

Milletvekillerinin, partilerin disiplin kurullarından korkmaları ve görevden alınma riski taşımaları, söz alma konusunda çekimser kalmalarına neden oluyor.

Milletvekillerinin, Meclis'te söz alma konusunda yeterince teşvik edilmemeleri, söz alma oranının düşük kalmasına yol açıyor.

Editör: Kerim Toksöz