Yurt genelinde olduğu gibi Alanya’da da 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı ilk yarıyılı Cuma günü sona eriyor. Alanya’da ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere toplamda 62 bin 786 öğrenci tatile girecek. Alanya Posta Medya’ya yarıyıl tatili için açıklamalarda bulunan Hürriyet Gazetesi Çocuk ve Eğitim Yazarı Gazeteci Ömür Kurt çocukların tatil boyunca dinlemesi gerektiğinin altını çizdi. 

MHP'DEN SUYA ZAM ELEŞTİRİSİ MHP'DEN SUYA ZAM ELEŞTİRİSİ

ÇOCUKLAR KENDİLERİNE VAKİT AYIRMALI 
Tatil için çocuklara tavsiyelerde bulunan Çocuk ve Eğitim Yazarı Ömür Kurt yarıyıl tatilinde kitap okumanın ve dinlenmenin önemine dikkat çekti. Kurt,” İlk dönem sona erdi. Çocukların yarıyıl tatilini nasıl geçireceği çok önemli. En başta anne babalar çocukları kesinlikle zorlamamalı, onları biraz serbest bırakmalılar. Çocuklar çok ağır bir eğitim süreci geçiriyorlar. Çocukların kendi başlarına yapacakları bazı çalışmalar olabilir. Arkadaşlarıyla vakit geçirmek isteyebilirler, kitap okuyabilir belki müze gezebilirler, doğaya çıkabilirler. Bu zamanı böyle geçirmek çok önemli. İkincisi de bu dönemde okumaktan sakın vazgeçmesinler. Çünkü, biz sadece eğitim döneminde çocuklara okuttuğumuz zaman sanki kitap okumanın eğitimin bir parçası olduğunu düşünüyorlar. Maalesef ki bu da çocukları sadece eğitim öğretim döneminde kitap okur hale getiriyor. Oysa ki kitap bir yaşam biçimi onu ayrıştırmamak için de yarıyıl tatilinde de kitap okumalılar” dedi. 

ANNE BABALAR TATİLDE BUNLARA DİKKAT ETMELİ 
Çocukların yanı sıra velilere de tatil için önerilerde bulunan Gazeteci Ömür Kurt çocukla vakit geçirmenin ve onlara destek olmanın çocuk için çok kıymetli olduğunu belirtti. Kurt,” Anne babanın çocuklarla vakit geçirmesi de gerekir. Tatilde çocuklarla birlikte sinemaya gidebilirler, tiyatroya gidebilirler, birlikte oyun oynayabilirler, güzel anılar biriktirebilirler. Aileler karne tartışmasından vazgeçmeliler. Eğer çocuk ilgi göstermediği alanlarda daha düşük not alıyorsa çocukla o ders hakkında konuşmak ve çocuğun mutsuz olduğu noktaları keşfetmek çocuğa destek olmak büyük önem kazanır. Altını çizmemiz gereken en önemli noktalardan biri de çocukların arkadaşları ile vakit geçirmesidir. Rahat rahat oyun oynasınlar, dinlensinler. Anne babalar yoğun teknoloji kısıtlamasından da uzak dursunlar. Buna izin vermek iyi hatta yaptığı şey üzerinde çocukla sohbet edebilirlerse çocuğa faydalı olabilirler. Şuna değinmek istiyorum çocuk bilgisayardan ders yapıyorsa buna izin veriyoruz ancak kendi başına vakit geçirmek istediğinde kısıtlıyoruz. Çocuğun teknolojiyi nasıl kullandığı önemli bunu düşünerek çocuğa teknolojiyi sunmalıyız. Her şeyin aşırısı zararlı kararında uygulanan her şey çocuk için faydalıdır” diye konuştu.