TARİHİ MEKANDA ZAMAN YOLCULUĞU TARİHİ MEKANDA ZAMAN YOLCULUĞU


Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü kutlamaları saat 10.00’da iskeledeki Şelale Meydanı’nda çeşitli gösterirlerle kutlandı. Tören halkın bayramının kutlanması, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması, Kaymakam Ürkmezer’in konuşması, yarışmada dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi, şiirler, gösteriler, okulların tören geçidi ile gerçekleştirildi.

“TÜRK MİLLETİ EBEDİYETE KADAR YAŞAYACAKTIR”

Alanya Kaymakamı Fatih Ürmezer, Cumhuriyetin 100. Yıl dönümü kutlamalarında yaptığı konuşmada Cumhuriyetin önemini vurguladı. Ürmezer, Cumhuriyetin Türkiye için sadece bir yönetim şekli olmadığını, aynı zamanda çağdaşlaşmanın, refahın, kadın-erkek eşitliğinin, insan haklarının, bilimin ve kalkınmanın anahtarı olduğunu belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin Cumhuriyetin ilkeleri doğrultusunda uluslararası alanda saygın bir konuma sahip olduğunu ve 100 yıl boyunca sürekli geliştiğini ifade eden Ürmezer, gençlere geleceğe umutla bakma çağrısında bulundu. Gençlerin eğitim, teknoloji ve bilgiye yatırım yapmalarını teşvik etti. Konuşmasında Ürmezer, “Cumhuriyetimizin 100. yılında başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu Vatan ve Millet için canlarını vermiş bütün Şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş Gazilerimizi rahmetle anarken; başta aramızda bulunan Gazilerimiz olmak üzere bütün Gazilerimizin ve Ailelerinin ve siz değerli Alanyalı hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Sözlerime son vermeden önce milli şehidimiz Boğazlıyan kaymakamı Kemal Beyin bıraktığı vasiyette dile getirdiği bir sözü ifade etmek isterim: ‘Fertler Ölür, Millet yaşar. İnşallah Türk Milleti ebediyete kadar yaşayacaktır.’ Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlu olsun” dedi.


KUTLAMAR FENER ALAYI VE KONSER İLE SÜRECEK

Kutlamalar kapsamında saat 19.00’da ise Atatürk Anıtı önünden başlayacak olan büyük ‘Cumhuriyet Korteji’ düzenlenecek. Ardından 20.30’da ise belediye sarayı arkasında 100. Yıl Funda Arar konseri ile kutlamalar zirve yapacak. Öte yandan, 29 Ekim Pazar günü eşsiz manzarasıyla misafirlerine unutulmaz anılar bırakan Alanya Teleferik gün boyunca halka ücretsiz olacak.

Editör: Kerim Toksöz