Ticari işletmelerin POS cihazı kullanmadan ayakta kalabilmesi mümkün değil. Öte yandan vatandaşların kredi kartı kullanım sayısı da bu yıl büyük bir artış gösterdi. Son 10 ay içerisinde yaklaşık 185 milyar kredi kartı işlemi gerçekleşti. Bu nedenle işletmelerin ayakta durabilmesi için POS komisyon oranlarında yeni düzenlemeler yapılması gerektiğine değinen Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir ve Alanya Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci gerekli bakanlıkların esnafın yanında olması gerektiğinin altını çizdi.

‘EKONOMİ KREDİ KARTIYLA DÖNÜYOR’

Alanya Pansiyoncular Odası Başkanı Hüseyin Değirmenci açıklamasında, “Ülkemizde yaşanan son ekonomik gelişmelere ve artan faiz oranlarına bağlı olarak temerrüt ve gecikme faizlerinin yanı sıra pos komisyon oranlarının da artması vatandaşı ve esnafı zor durumda bırakmıştır. Son 10 ay içerisinde yaklaşık 185 milyar kredi kartı işlemi gerçekleşmiştir. Ekonominin kredi kartıyla döndüğünün bir göstergesi olan sistemin tekrar gözden geçirilerek BDDK'nın vatandaşın ve esnafın yararına olacak yeni düzenlemeleri acilen hayata geçirmesi gerekmektedir. Pos komisyon oranlarının aşağı çekilmesi, Pos kullanım ücretlerinin kaldırılması ve komisyonsuz çalışma gününün tekrar maksimum 30 güne düşürülmesi ekonomik daralmanın yaşandığı bu dönemde piyasayı rahatlatacaktır” dedi. 

‘ESNAF ÇIKMAZDA’

Ramazan ayı yaklaştı hurmalar tezgahlarda yerini aldı Ramazan ayı yaklaştı hurmalar tezgahlarda yerini aldı

Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir, esnafın son yıllarda büyük bir çıkmaza girdiğine değindi. Demir, “Esnafa her yerden bir maliyet, masraf çıkıyor. Esnaf zaten son yıllarda büyük bir çıkmazın içerisinde. Bankaların bu konuda bir çözüm üretmesi gerekiyor. Bütün birimlerin esnafın yanında olması lazım” ifadelerine yer verdi.

Editör: Kerim Toksöz