Türkiye turizmi 2023 yılında ilk 8 ayda geçen seneye oranla yüzde 14'lük bir artış gösterdi ve 36 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. İlk üç pazar ise sırasıyla Rusya, Almanya ve İngiltere oldu. Antalya ve Alanya Gazipaşa havalimanlarına gelen ziyaretçi sayısı ise geçen seneye oranla yüzde 19'un üzerinde artışla 10 milyon 835 bin kişiye ulaştı. Antalya ve Gazipaşa havalimanlarına gelen ziyaretçilerde ise ilk üçte Rusya, Almanya ve İngiltere oldu. 

Ocaklara ateş düştü: Mutfak tüpüne yeni zam Ocaklara ateş düştü: Mutfak tüpüne yeni zam

‘SAYISAL OLARAK İYİ BİR SEZON’

TÜROFED Yönetim Kurulu Üyesi ve ALTİD Başkanı Burhan Sili Alanya Posta Medya’ya yaptığı özel açıklamasında, Bölge olarak Antalya'nın, Türkiye'nin yatak kapasitesinin yüzde 30'unu, ülkenin ise yüzde 10'unu aştığını belirterek, Alanya’nın bu büyük kapasiteyle hem ülkenin hem de bölgenin turizmine ciddi katkı sağlandığını ifade etti.

Şili açıklamasında, 2023 sezonunun yavaş başladığını ancak mayıs ayının sonlarına gelindiğinde ivme kazandığını söyleyerek, “Ekim ayı dahil olmak üzere sezonun sonuna kadar sayısal olarak iyi bir sezon geçirileceğini öngörülüyor” dedi.

‘GECELEME SAYISINDA Kİ DÜŞÜŞ TURİZMİN BAŞLICA SORUNU’

Bölge olarak Polonya, Almanya, Hollanda, İngiltere gibi pazarlardan yoğun talep aldıklarını söyleyen Sili, Alanya'nın yıllarca yapılan tanıtım çalışmalarının meyvesinin topladığınıda ifade etti. Sili iç pazarda da yoğun talep olduğunu vurgulayarak, “Ancak maliyetlerin artması, kısa süreli doluluk sorunları ve kişi başı geceleme sayısındaki düşüş sektörün başlıca sorunu. Belirsizliklerin rezervasyon akışına etkisi de dikkat çekici. Fakat, Türkiye'nin ve bölgenin turizmi 2019 sayılarının üzerinde bir performans sergiliyor” diye konuştu. Sili, turizmin stratejik bir sektör olduğunu ve desteklenmeye devam edilmesi gerektiğinide vurgulayarak sektörde emeği geçenlere teşekkür etti.