Milyonlarca çocuk karnelerini alarak 2 hafta sürecek yarıyıl tatili dönemine adım attı. Alanya Posta Medya’ya açıklamalarda bulunan Uzman Psikolog Muzaffer Gülsüm Türkeli, velilere ara tatilde neler yapılabileceği ve nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Türkeli, çocukların yorucu bir dönemden çıktığına ve gösterdikleri çabaların takdir edilmesinin önemine değindi. 

‘ÇOCUKLARIN MOLA VERMESİNE İZİN VERİLMELİ’ 

Türkeli konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Tatil dendiği zaman, tatilin bir mola olduğunu kabullenmek gerekiyor. Çocuklara okul yaşamı ile ilgili küçük bir mola verilmesi, yeni beceriler ve yeteneklerini keşfedebilecekler bir alan oluşturulması gerekiyor. Yeniden güçlü bir hale gelebilmek için bir molaya ihtiyaç vardır. Çocuklar yorucu bir dönemden çıktılar ve bu yorucu dönemde kitap ve derslerden yoruldular. Ebeveynler olarak kenarda durup bu ara tatilde açık kapatmak yerine çocuğun dinlenmesine molasına izin vererek onun yaşına uygun beceri ve yeteneklerini geliştirmek gerekli. Pratik ve uygulamalar yapılmalı. Zihnin bir molaya geçmesine izin vermek, tatildir. Ebeveynler olarak önce buraya odaklanmamız gerekiyor. Bir kayıp veya eksiği tamamlamaya değil.” 

‘GÖSTERDİĞİ ÇABAYI TAKDİR EDİN’ 

Çocukları gösterdikleri çaba için takdir etmenin önemine vurgu yapan Türkeli, “Karne kendimizi akademik olarak görebileceğimiz bir yer. Sadece takdir ve teşekkür belgesi çaba değildir. Çocuğa karşı; Seni çabandan dolayı seni takdir ediyorum, her gün sabah kalkıp okula gittin, sorumluluklarını yerine getirmeye çalıştın. Şuan ki sonuç istediğin sonuç olmamış olabilir. Çabalarını gözden geçirmek istersen bu sana ait. Gibi cümleler kurarak yapabildiği çabaları söylemek gerekli” İfadelerini kullandı. 

‘RUTİNİ DEĞİŞTİRMEK DE TATİLDİR’ 

'Raybüs Sistemi Antalya’da kurulmalıdır' 'Raybüs Sistemi Antalya’da kurulmalıdır'

Çocukların yoğun bir tempodan çıktıklarına değinen Türkeli, “Bazı veliler çocuklara verilen kitapları bitirtmeye çalıştırıyorlar. Çocuklar zaten okul temposundan yorulmuşlar. Disiplin ve yoğun çalışmadan çıkmışlar. Şimdi tatil denince çocuklar mola vereceklerini düşünürken önlerine dersleri yığarsak çocuklar mola yaşamamış oluyor. Çocukların tatil yapmasına izin verilmeli. Rutini değiştirmek, aynı işi yapmamakta bir tatildir” dedi.