Milletvekili Kaya, yazılı soru önergesinde Antalya-Alanya Otoyol Projesi’ne trafiğin en yoğun olduğu Antalya-Serik arasının neden dahil edilmediğini sormuş ve projenin söz konusu bölgeyi de kapsayacak şekilde genişletilmesi konusunda bir girişimin olup olmayacağını sormuştu. Ayrıca, Antalya-Serik arasındaki Kuzey Çevre Yolu dahil olmak üzere, bağlantı yollarının tamamlanması yönünde bir çalışmanın olup olmadığını da sormuştu.
Kaya ayrıca, Antalya-Alanya Otoyol Projesi için ihale sürecindeki esaslar, maliyet hesaplaması, günlük araç geçiş miktarı ve işletme süresine ilişkin belirlemelerin hangi parametreler esas alınarak yapıldığını sormuş ve projenin yap-işlet-devret modeliyle uygulanması sonucu, yolun ücrete tabi tutulmasının adil ve hakkaniyetli olup olmadığını sormuştu. Ayrıca, Antalya’nın üç koldan hızlı trene kavuşturulması konusundaki vaatlerin ve hızlı tren projesinin başlatılmamasının gerekçesini sormuştu.

FISTIKLI LİMONATA ALANYA’NIN TESCİLLİ LEZZETİ OLDU FISTIKLI LİMONATA ALANYA’NIN TESCİLLİ LEZZETİ OLDU

Bakan Uraloğlu, cevabında Antalya’nın kuzeyinden Alanya’ya kadar kesintisiz ulaşımın sağlanabilmesi amacıyla çalışmaların devam ettiğini belirtti. Antalya Kuzey Çevre Yolu’nun yol yapım çalışmalarının devam ettiğini ve bağlantı yollarının tamamlanması hedeflendiğini ifade etti. Ayrıca, Antalya’da birçok yol projesinin bütçe ödenekleri ve iş programı doğrultusunda devam ettiğini belirtti.

Bakan Uraloğlu, ayrıca Antalya ilinin hızlı demiryolu ağına bağlanması amacıyla projelerin olduğunu ve etüt proje çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Ancak, Gazipaşa-Alanya arasında bu aşamada bir hızlı tren hattı projesinin olmadığını ifade etti.