Türk siyasi tarihinde ilk kez 6'lı masanın oluşturduğu Millet İttifakı'nda yaşanan kriz, sadece ülkemizde değil, dünya basınında da geniş yankı uyandırdı. Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesine ilişkin yaşanan tartışma sonrası İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına itiraz edip, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'tan birinin aday gösterilmesini istedi. 

'Hedef Alanya Belediyesini kazanmak' 'Hedef Alanya Belediyesini kazanmak'

Akşener, bu talebinin kabul edilmemesi nedeniyle masadan kalkarken, bu konuda gelişmelere ilişkin Alanya Belediye Meclisi'nin CHP'li Üyesi Erkan Demirci de düşüncelerini sosyal medya hesabından paylaştı. Altılı masanın her durumda devam etmesi gerektiğini söyleyen Demirci, "

Evet yaşanılan büyük hayal kırıklığıyla duygusal tepkiler vermiş olabilirim. Evet hata tek taraflı değil. İki liderin de işi bu noktaya getirmemeleri gerekirdi. Zafere bu kadar yakınken bizlere yaşatılan hayal kırıklığını kelimelere dökmek çok zor. Eğer sen masadan kalk biz yolumuza devam edelim dendiyse hiç şık olmamış. Hep söylemiyor muyuz? 

Demokrasi çoğunluğun azınlığa tahakkümü olmadığı gibi, azınlığın da çoğunluğa dayatması değildir. Diploması bunun için vardır. Kumar masası söylemi, büyükşehir belediye başkanlarına yapılan davet ve son olarak tv programından cumhurbaşkanı aday görüşmesine yapılan davet bunlar doğru adımlar mıdır? Tabanda bizler liderimizin yanındayız deyip kenara çekilirsek hatalarını söylemezsek, liderler üzerinde kamuoyu baskısı yaratmazsak bu hatalar silsilesinin devamını nasıl engelleyeceğiz?" dedi.