GÖKTEPE'DEN SICAKLIK UYARISI GÖKTEPE'DEN SICAKLIK UYARISI

Türk ve İslam dünyası adına önemli kararlara imza atan Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Muhittin Böcek, Filistin'e acımasızca saldıran, binlerce müslümanı katleden İsrail'in bu zulmüne sessiz kalamadı. 
Büyükşehir Belediye Meclisi'nde tarihi bir karara imza atan Başkan Böcek, İsrail'in Bat Yam kenti ile kardeşlik protokolünü iptal ettirdi. Böcek'in böylesi bir karara imza atması, hem Antalya'da hem de Türk İslam dünyasında takdirle karşılandı. Türk İslam dünyasının önde gelen isimleri, "Başkan Böcek'i bu kararı nedeniyle tebrik ediyoruz. Sözde değil özde karar aldı" dediler. 
1996'DA KARDEŞ OLUNMUŞTU
Antalya Büyükşehir Belediyesi Encümeni'nin 19.12.1996 tarih ve 2097 sayılı kararıyla Antalya ile İsrail'in Bat-Yam şehriyle kardeş şehir ilişkisi 26.11.1997 tarihli protokolüyle kurulmuştu. Tüm dünyanın şahitliğinde İsrail'in Filistin Halkı'na yönelik devam eden insanlık dışı saldırıları sebebiyle Bat-Yam şehriyle tüm mevcut ve olası ilişkilerin sonlandırılması gereği duyuldu. Bu sebeple, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 18. ve 74. maddesi gereği, Antalya Büyükşehir Belediyesinin Bat-Yam şehri ile ‘Kardeş Şehir Protokolü’nün sonlandırılmasının Belediye Meclisinde görüşülmesini arz ederim” şeklindeki  Dış İlişkiler Daire Başkanlığı’nın teklif yazısı görüşüldü. Yapılan oylama sonunda  oy birliğiyle İsrail’in Bat-Yam şehriyle kardeş şehir ilişkilerinin sonlandırılmasına karar verildi.

Editör: Kerim Toksöz