Çavuşoğlu, “Öncelikle dün Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in bir açıklaması ve video kaydı geldi bana. İşin doğrusu. Camia olarak üzüldüğümü ifade etmek isterim. Alanyaspor ile ilgili bir şey dedi. Baktım Alanyaspor'un hiçbir yöneticisinin, şahsımın ya da Alanyaspor camiasının Alanyaspor adı altında hiçbir başkan bey ile alakalı bir açıklamasının ya da bir tenkit edenin olmadığını gördüm. Olmaz da zaten burada taraftar gruplarının paylaşmış olduğu tesis ile alakalı bir açıklamalar var. Ben de bunu daha sonradan gördüm. Kendilerine de ifade ettim ve taraftar gruplarına da bunu sordum. Neden dedim bu açıklama? Sayın Başkan daha önce bizimle bir araya geldi, konuştuk ve bize verilen sözü tutmadılar. Kulübe de söz vermişlerdi. Tesis alakalı tutmadılar bizde ondan dolayı bu açıklamayı gerekli gördük dediler. Taraftar grupları biliyorsunuz kulüplerden bağımsızdır. Taraftar grupları en çok da her zaman şahsım, başkan olarak ve yönetim kurulumuzu her zaman eleştirmektelerdir. Kötü gittiğimiz zaman dünyanın her yerinde Türkiye'de de bu böyle. Yönetimleri başarısız olduğumuz zaman taraftar grupları da eleştirir, taraftar da eleştirir. Bunu herkes biliyor. 


Şimdi bunun üzerine evvelsi gün akşam Sayın Başkanım beni aradı dedi. Başkanım dedi. Nasılsın, iyi misin? Alanya'ya geldim, hoş geldiniz başkanım dedim. Hoşbulduk dedi. Taraftar gruplarının paylaşımında dedi sizin etkiniz var mı dedi. Dedim Başkanım taraftar gruplarına etkimiz var derken ben taraftar gruplarının paylaşımını sonradan gördüm ve taraftar grupları bunu hep birlikte paylaşmışlar, yapmışlar. Ben de kendilerine bunu sordum ve Muhittin Başkanımla daha önce biz bir araya geldik. Bizleri grup lideri olarak bizleri çağırdı. Bizlerle konuştuk, tesislerle alakalı yapacağını söyledi fakat yapmadı dediler. Dedim. Doğrusu sözünüz de vardı başkanım dedim. Bana söylediği şuydu Evet söz verdim ama. Alanyalılar bana oy vermedi. Menderes Türel'e oy verdi. Onun için yapmadım dedi. Ben de dedim ki Başkanım ben de bize soranlara bundan sonra bu şekilde anlatırız dedim. İstediğini yap, bildiğini yap dedi bana. Biraz da azarlar tarzda da bu üslubundan, bu azarlar tavrından vazgeçmesini rica ediyorum. Bu doğru bir şey değil. Neticede biz sizin personeliniz değiliz. Personelinize de yapamazsınız zaten de. Bu kulağımıza geliyor zaman zaman. Ama biz sizin personeliniz değiliz. Ben burada Alanyaspor kulüp Başkanıyım. Bugün ben varım, yarın yokum. Ama burada burası da bir makam. Kaldı ki burada bütün siyasi görüşlerin, herkesin, bütün Alanyalıların ve yurt dışı. Yurt içinde de Alanyaspor'un çok taraftarı var. Birleştiği bir yer burası. Bugün ben varım yarın ben yokum. Burada asla siyaset olmamıştır, siyaset olmaz. Alanyaspor değiştirmek derken bu da çok yanlış bir uslup. Bunu gerçekten hiç size yakıştıramadım doğrusu. Çünkü Alanyaspor da her siyasi görüşten arkadaşımız var. Türkiye'nin her yerinden yöneticimiz var. Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyinden Türkiye'nin her yerinden 49 tane yöneticinin çoğunluk ağırlıklı. 

ALANYA'YI KIZILOVA BULUŞTURDU ALANYA'YI KIZILOVA BULUŞTURDU

Onun için ben burada hepimize söylenmiş bir söz olarak şey yapıyorum. Arkasından da 14 gün sonra da ben konuşacağım dedi, istediğiniz zaman konuşabilirsiniz başkanım dedim. Bu uslup da oldu maalesef dünkü açıklamada da. 

Tabi burada. Alanyaspor'un maç yapacak bir stadı var dedi. Evet, Alanyaspor'un maç yapacak da devlet tarafından yaptırılmış var zaten. Burası bir tesis. Nasıl? Menderes Türel, başkanlığı döneminde Antalyapor’umuza çok güzel bir tesis yaptı. Sahalar donanımlı. Antalya sporumuzun daha önce kaldığı yeri de biliyoruz. Çok sağlıklı bir yer değildi. Çok güzel bir tesis yapıldı. Hepimiz gurur duyduk, onur duyduk. Açılışına da gittik. Antalyaspor çok rahatça antrenmanlarını yapıyor. Her şeyiyle, altyapısıyla. Ama bizim burada gördüğünüz tesiste bu ortam yok. Altyapıda çocuklarım A takım hariç hepsi İncekuma kadar günlük antrenmanlara gidip geliyorlar. Sahanın olmadığından saha yoksunluğundan. Bizim o tesislerimiz yapılmış olsaydı, Alanyaspor oraya geçmiş olsaydı burada da görmüş olduğunuz tesiste altyapıdaki çocuklarımız rahat edecekti. Günlük kırk elli kilometre antrenmanlara gidip gelemeyeceklerdi . Bizim amacımız bu. Size o sahanın ne amaçla olduğunun da çok yani size anlatılmadığını düşünüyorum. Bilgi eksikliği olduğunu düşünüyorum. Onun için bizim o tesislere ondan dolayı ihtiyacımız var ama neticesinde yapılmadı. Burada bir söylem daha var. Harfiyatını kimin yaptığını, nasıl yapıldığını oralara girmeyeceğim diyorsunuz. Girin efendim ben size söyleyeyim. Oranın hafriyatını alan müteahhit istediğine yaptırır. Birilerine mi soracak? Hayır. Şunu kast ediyorsanız. Kendilerinin iş makineleri vardı. Başka yerlerden de kiralama yaptılar. Bir dönem benim oğlumdan da kiralama yaptılar. Bunu mu söylemek istiyorsunuz?

Arkasından da benim sabrımı zorlama diyorsunuz. Tehdit vari konuşuyorsunuz. Kime söylüyorsunuz? Alanyaspor kulübüne mi, şahsımıza mı, Alanya spor camiasına mı? Kime söylüyorsunuz? Şimdi biz burada size hiç bir zaman saygısızlık etmedik. Hiç bir zaman karşınıza çıkıp bir şey demedik. Beş yıl boyunca hiçbir defa Alanyaspor Kulübü'nü ziyaret etmemize rağmen. 2 yıl önce 9'uncu ay da burada yazıyor. Evet, 9'uncu ayın 19'unda resmi yazı olarak randevu talebimiz olmasına rağmen cevap dahi vermediniz. Bir gün Burcu Hanım özel kalemininiz mi bilmiyorum. Dedim ki ben Büyükşehir'de başkanıma ulaşamıyorum. Telefon açıyorum. Kaç defa telefon açtım, geri dönmediniz. Toplantıda olabilirsiniz. Olabilir. Saygı duyarız. Genel sekreterinize ulaşamıyoruz. Diye konuştum Burcu hanımda dedi ki Başkanım bundan sonra bana ulaşım. Ne zaman ararsanız telefonun ucundayım dedi. Telefonunu verdi ve Burcu hanıma da yazdım. O da kayıtlarımızda var. O da cevap vermedi. Randevu ile alakalı hiç bugüne kadar bunları konuştuk mu? Bir açıklama yaptık mı? Dün siz bu açıklamayı yapmasaydınız biz yine bir açıklama yapmayacaktık. Ama burada öyle ithamlar var ki hem tehdit ediyorsunuz, 'Sabrımı zorlayın diyorsunuz. Kime söylüyorsunuz O zaman siz de bizim sabrımızı zorlamayın. Alanyaspor camiasının sabrını zorlamayın. O zaman herkesin söyleyecek bir şeyi, herkesin konuşacak bir şeyi, herkesin ortaya koyacak bir şeyi mutlaka vardır. Kimsenin endişesi olmasın. Biz size büyükşehir belediye başkanına hiç bir zaman saygısızlık etmedik, etmeyiz de. Ama dünkü açıklamalarınız karşılığında bizde bir açıklama gereği duyduk. 

Her yerde Alanyaspor'un otobüsünü verdik diye konuşuyorsunuz. Paylaşımlarını da yapıyorsunuz. Bu da doğru bir şey değil. Otobüsünü alabilirsiniz, çok da önemli değil. Alanyaspor bir otobüs alamayacak mı? Orada da eksik bilgi iletiyorlar size sayın başkanım. Alanyaspor'un iki tane otobüsü var. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden gelen bir tanesini Sayın Menderes Türel Başkanım seçildiği zaman yıllık kiralayıp her yıl da devam ettirdi. Daha sonra da size sıfır otobüs alacağım, getireceğim dedi. Daha sonra da sıfır otobüs aldı ve Alanyaspor kulübünün önüne yine kendisi getirdi. O da uzun yıllar kulübün bünyesinde olmak kaydıyla getirdi. Siz seçildiğinizde kiralık otobüsü geri çekmeye çalıştınız. Sizin bilginiz vardır yoktur. Genel sekreteriniz ile bizim genel koordinatörümüz görüştü ve bunun dedikoduya mal olacağı konuşulunca geri adım atıldı. Diyorsunuz ki şoförü de biz verdik.  Bunda da bilgi eksikliği var. Size kim iletiyor bunları? Alanyaspor'un otobüslerinin şoförleri Alanyaspor'un bünyesindedir, Alanyaspor'dan maaş alıyordur. Sizin Alanyaspor'un bünyesinde şoförümüz filan da yok. Bunu da bilmenizi istiyorum. İnsanları yanıltmaya ve bir de üsluba, sert konuşmaya gerek yok. Bana da bana da azarlar bir şekilde konuşmanız da doğru değil. Ben size hiçbir zaman saygısızlık etmedim, bundan sonra da etmem. 

Ama biz Alanyaspor'un bugün varız, yarın yokuz. Onun için Alanyaspor hep kalıcıdır. Bizi tehdit edebilirsiniz. Ben ne yapacaksınız onu da merak ediyorum. Sabrımı zorlamasın derken neyi kast ediyorsunuz? Ne yapacaksak kulübü mü kapatacaksınız, bizi mi buradan diskalifiye edeceksiniz ya da nasıl olacak onu da bilmiyorum. Ona da bir açıklık getirirseniz yani burada gerçekten yani bu üslup da çok düzgün bir üslup değil. Seviyeyi bu kadar düşürmemek gerektiğini düşünüyorum. Çünkü biz size saygısızlık etmedik, hiç bir zaman da etmeyiz. 

Alanyaspor Kulübü olarak 13 yıldır ben kulüp başkanıyım. Hiçbir siyasi partinin başkanıyla ya da mensubu ile hiç ters düşmedik. Çünkü burada her siyasetten arkadaşımız var. Hiçbir zaman siyaseti de kulübe, spora karıştırmadık bundan sonra da karıştırmayacağız. Burada gerçekten üzgün olduğumuzu ifade etmek isteriz. Az önce de söyledim. 'Herkesin başkanıyız' afişlerde yazıyorsunuz, görüyorum. Herkesin başkanı olan Alanyalılar bana oy vermedi, Menderes Türel'e verdi. Onun için yapmadım demez herkesin başkanı oy verseler de vermeseler de herkesin başkanıdır diye düşünüyorum. Siz Alanyaspor Kulübü Süper Lig'de oynuyor. Sanırım bunun da çok farkında değilsiniz diye düşünüyorum. Çünkü bu şehrimizde iki tane Süper Lig kulübümüz var. Birisi Antalyaspor’umuz, birisi Alanyaspor’umuz. Siz 5 yılda bir defa Alanya Spor Kulübü'ne ziyarete gelmediniz. Bir defa Alanyaspor'un maçına gelmediniz. O zaman demek ki herkesin başkanı olmak ayrı bir şey. Olmamak ayrı bir şey. Kusura bakmayın ben bugün bu açıklamayı yapmak zorunda kaldım. Kimseye de bir saygısızlığım olmamıştır, olmaz da. Herkesin de bu kulübe, bu camiaya saygı göstermesini bekleriz. Çünkü ben 13 yıldır kulüp başkanıyım. Yönetim kurulu üyelerimizle beraber çok iyi hizmetler yaptığımızı düşünüyoruz. Kulübümüzü nereden aldık buralara kadar getirdik. Şehre bir marka değeri kazandırdık. Bu şehirde bilinir bilinmez bu ayrı konu ama bu kulübün de sayılmasını, bu kulübün de var olduğunum bilinmesini isteriz”

Editör: Kerim Toksöz