“CADDELERİ ALANYA BELEDİYESİNE KİM VERDİ?“

Alanya Posta TV’de Gaye Coşkun’un sunduğu Haberin Manşeti programına konuk olan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Muhittin Böcek, kendisine yöneltilen “5 yılda Alanya’ya yatırım yapmadı“ eleştirisine yanıt verdi. Muhittin Böcek “Alanya’nın yolunu yeni öğrenenlerle gelip burada her yere toz pembe gösterenler ile benim bir farkım var. Alanya Meydanı’nın da 5 yıl önce kimseyi ötekileştirmeyeceğimi söyledim. İlk dönem başkan adaylığımda benim ilk ziyaretim Alanya oldu. Adem kardeşimiz aldı ve ben o meydanda söz verdiğim gibi Alanya’nın caddesini, sokağını Adem Kardeşimin yönetimindeki Alanya Belediyesi’ne verdim. Alanya’ya hizmet etmemiş mi oldum.” dedi. Böcek sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Alanya’yı daha yeni öğrenenler yeni aday olanlar altyapısını üst yapısını mahalle sayısını bilmeyenler konuşabilir. Çok umurumuzda olmaz” şeklinde konuşmasına devam eden Böcek, “Bizim için Alanya halkı önemli ve kıymetlidir. Alanyamızın limanının temeli atıldığında burada Muhittin Böcek vardı. Dim Barajı’nın temel atmasında da Muhittin Böcek vardı. Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz. Ben seçim zamanı gelmedim. Sayıyordum 49 defa geldik diye şimdi sayının kaç olduğunu bile unuttum” dedi.

“HEDEF 77 PROJEYDİ BİZ 182 PROJE YAPTIK”

Göreve geldiğinden bu yana 182 proje hayata geçirerek rekor kırdığını ifade eden Başkan Böcek, “Çılgın projemiz yok hepsi kamu yararına. Biz bugüne gelene kadar Antalya’da 182 projeyi tamamladık. Şimdide bu dönem hedefimiz 132 proje. Ama yine ben biliyorum ki 77’de 182 yaptıysak daha birçok yeni projelere imza atacağız” dedi.

“KANDIRMAK İÇİN TEMEL ATMADIK’ 

CHP'Lİ UYAR'IN BOZKURT RAHATSIZLIĞI CHP'Lİ UYAR'IN BOZKURT RAHATSIZLIĞI

Altyapı konusundaki eleştirileri de yanıtlayan Böcek, şunları söyledi: ‘Vatandaşların istek ve taleplerini kulak arkası etmeden hayat geçirmeye çalıştık. Biz vatandaşlarımızı kandırmak için temel atmıyoruz, gerçekleştiriyoruz. Alanya’da bugüne kadar altyapı ile ilgili 2 milyar 781 milyon TL yatırım yaptık. Bir defa herkes kendi görev ve yetkisini bilmek durumundadır. Yağmur suyunu kendi cadde sokağında ilçe belediyesi yapar. Ben 20 yıl Konyaaltı Belediye Başkanlığı yaptım. ASAT içme suyu yatırımları Alanya’da 354 km, kanalizasyon yatırımı 39 km,  sırasıyla biz bunları yaparız. Göstermelik yardımlarımız ve çalışmalarımız yok. Alanyamız’da 262 km yol yaptık. Alanya Entegre Katı Atık ve Bertaraf Tesisi, Gülevşen Camii, hizmet binasının büyük bir bina olmasını sağladık.  Şuanda ATASEM’de bin 135 kursiyerimiz, ATABEM’de ise bin 830 kursiyerimiz var. Alanya Aşevi’nde 632 vatandaşımıza günlük sıcak yemek çıkarıyoruz. Alanya hasta yakınları konuk evlerimizde 2023 yılında bin 279 kişiyi misafir ettik. Hayrını uçurmak istemiyorum 657 öğrencimize burs veriyoruz” dedi.

“YEREL ÜRETİME DESTEKTE 1 NUMARAYIZ”

Başkan Böcek, “Sosyal yardımlarımız zaten her daim aktif. Halk Süt, Halk Su dahil olmak üzere. Mesela 4 bin 774 çocuğa halk süt veriyoruz. Sadece bunu çocuklara yapılan iyilik olarak düşünmeyin. Dağlarda taşlarda hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızdan alıyoruz. Yerel üretime destekte Türkiye’deki belediyeler arasında ilk sıralardayız. Yerelden kalkınma hedefiyle yola çıktık ve en iyi sonucu alan belediyelerdeniz. Hatta Antalya ve Alanyamız’da dahil olmak üzere bin 927 komisyoncu ve tüccarımız vardır. 2023 15 Mart’a kadar işlem hacmi olarak ikinci sıradaydık ama 15 Mart’tan sonra birinci sıraya yükseldik.  Üreticilerimize desteğimiz tamdır. Arıcılıkla uğraşana kovan desteği, Sapadere’de ipekböcekçiliği evini açtık. Buna benzer birçok sosyal anlamda yapmamıza gereken ne varsa sağlıyoruz” dedi.

“HEDEFTE ZİRAAT ODALARI VAR”

‘Geçtiğimiz seçim zamanı halleri kapatma düşüncesi ortaya çıktı. Seçim var diye bir durdurulması gibi hamleler oldu. Şimdide Ziraat Odaları ile ilgili böyle bir problem başladı. Seçimler geçsin belki orada da sıkıntı çıkabilir, inşallah çıkmayacak. Türkiye’de 757 Ziraat Odamız var. Onu bile onlardan alıp onlara bir gelir geliyor diye ÇKS diye ilçe tarımlara vermeye çalıştılar. 757 ziraat odamızın 11 tanesi Antalya’dır.” dedi.

"HALCİLER ASLA MAĞDUR OLMAYACAK "

Türkler Hal  Projesi nedeniyle endişelenen halcileri mağdur etmeyeceklerini belirten Başkan Böcek, “Bir kısım arkadaşların komisyoncu arkadaşlarımızın kafasını karıştırdığını duydum. Mevcut inşaatı süren hal için söylüyorum. ‘Siz beni seçin, ben ne gerekirse yaparım’ diyorlar. Bu projeyi ben kimsenin başına dert etmedim. Benden öncesi sonrası yok. Alanyamız için çivi çakan herkesten Allah razı olsun. Hizmetin hasedi olmaz ama geldiğimizde kargası daha bitmemiş ama halkın paraları verilmişti. Oraya 182 milyon, bugüne güncellersek 300 milyon TL para yatırdık. Şimdi dükkanlar içinize sindi mi? diye sorarlarsa sinmedi. Keşke böyle yapılmasaydı. Biz milletin parasını millete harcıyoruz. Burada yanlışlıklar yapılmış.” dedi.
 “SORSALAR SÖYLERİZ AMA SORMUYORLAR”

Başkan Böcek, “Şuan Demirtaş’ta 23 mahalle dahil 40 km’lik bir kanalizasyon yapıyoruz ve bitiyoruz. Ayrıca Manavgat Alanya iki yeri birden ihale ettik. 350 milyon TL ile isale hattıyla beraber onu da yapıyoruz. 3 ay oldu. Seçim ile alakalı bir şey yapmıyoruz burada. Alanya’da deniz deşarjların tamamını yeniledik. Şunu anladım demek ki reklam yapmak lazımmış. Ben hiç reklam yapmadım” ifadelerini kullandı.

“KİMSENİN AKLI İLE DALGA GEÇMESİNLER”

İktidarın vatandaşları kuru soğana muhtaç ettiklerini belirten Başkan Böcek, “Sosyal yardımların altın çağı başlıyor diye bir reklam gördüm. Ya bu Türkiye’de, Antalya’da yaşanmıyor mu?  Hani daha o ayağına terlik alamamış çocukları görmüyorlar mı? Emekli kahvesinin orada toplantı yaptık. Orada bir emeklimiz ağladı içimi burktu.  Emeklisini ağlatanları, 6 liradan 46 liraya mazotu çıkaranları, nasıl unutabiliyorlar?  Nasıl bir altın çağdan bahsedebiliyorlar? Şuanda ATB en fazla sosyal yardım alacak müracaat Kepez’den geliyor. Altın çağ derken milleti kuru soğana muhtaç etmişsiniz. Siz şimdi asgari ücreti bile verememişsiniz. Antalya’da 490 bin emekli var. Bunu sandıkta görecekler kimsenin aklıya dalga geçmesinler. Alanya’ya gelirken 71 trafik lambasından geçtiklerini ve iktidarın yıllarda otoban sözü vererek vatandaşı kandırdıklarını belirten Başkan Böcek, “22 senedir yutturdukları otoban, Alanya yolu hızlı tren ne oldu? Her sene öncesi Alanya’ya otoban hızlı tren herkes duydu. Neyin altın çağını başlatıyorsun” dedi.

 “ALANYASPOR’A GEREKEN DESTEKLERİ YAPIYORUM”

Alanyaspor Tesisleri hakkında kendisine yapılan olumsuz eleştirilere de yanıt veren Başkan Böcek, “Alanyaspor ile ilgili herhangi bir sıkıntım yoktur. Alanyaspor maçlarında sosyal medyama bakın bir tanesi geçmemişimdir. Başarı dileklerimizi hiç eksik etmedim es geçmedim. Şuan kullandıkları o büyük otobüs bizim otobüsümüzdür. Şoförü de bizim maaşlı çalışanımızdır. Bana buradan ilçe başkanım ve meclis üyesi Erkan kardeşimizde söylediğinde taraftarlarımıza otobüs veren bir kişiyim. O çocuklar bizim çocuklarımız. Ben Alanyaspor ile ilgili otobüsümü verdim, şoförünü verdim, taraftarlara otobüs veriyoruz. Hatta bir talep daha oldu. Taraftarlara maç günleri iki büyük otobüs vererek Alanya merkezden stadyuma ring yaptıracağım. 

“VAAD VEREN VERENE”

Alanya’da caddeleri yine ilçe belediyesine verecek misiniz? sorunu yanıtlayan Böcek, “Söz Muhittin Böcek sözü. Ben o dönem ne dediysem öyle. Alanyamızı sevdiğim için belediye başkanının kim olduğunun bir önemi yok.  Vaad veren verene. Zaten alamayacağını bildiği için vaad edebilir, bence mahsuru yok. Görüyorum” dedi.

“İNCE ELEDİK SIK DOKUDUK”

Ama şuanda projelerimizde ince eledik sık dokuduk. Bir proje tadilatı yapıyor ekibimiz. Alanya’nın hafriyat işleri ile ilgili 39 milyon TL para ödedik. Bugün ki dolar kurunda göre 140 milyon TL para gömmüşüm. Hiçbir şey yapmadı diyenlere sesleniyorum. Hal projesi de devam ediyor. Ben bazı projeleri bir sonraya nefes aldırarak olması gereken zamana aktarıyorum. Öncelikli olarak mevcut kent içindeki yapılacaklara yerelden kalkınmada, üreticilere yapmam gereken GES projelerim vardı. Bunlarla ilgili hedeflerimizin sırası geliyor. 10 gün sonra seçim var. Altın çağ deyip rantın çağını getirmeye çalışanlara karşı çalışmaya devam edeceğim Allah’ın izniyle” ifadelerini kullandı.

‘HALK EKMEK GELECEK’ 

Alanya’ya Halk Ekmek getireceklerinin müjdesini veren Başkan Böcek, “Alanya’ya halk ekmeği getiriyorum. Bütün ilçelerimde fırıncılarımızı da üzmeden hareket edeceğiz. Hepsi bizim kardeşimiz. Ey onbeşli türküsü vardı bizde ey onbirli büyükşehirli belediye başkanı olarak Türkiye’de o zor günlerde askıda faturayı başlatarak insanların yanında olmaya çalıştık.  Bizim bankla hesaplarımıza el koydular soruşturma geçirdik. Tuzu kuru olanlar utanmıyor. Altın çağdan bahsedecek en son kişisiniz” dedi.

 “EŞE DOSTA İLAÇ İHALESİ YAPMIYORUM”

Alanya’da geçtiğimiz yaz büyük oranda yaşanan sivrisinek sorununa ilişkin kendisine gelen eleştirilere yanıt veren Başkan Böcek, “Ben sinek ilaçlarımızda eşe dosta ilaç ihalesi yapmıyorum. Kimse kusura bakmasın. Kullandığımız ilacı Akdeniz ve Hacettepe Üniversiteleri’nin laboratuarlarından geçirtiyorum. Ekip sayımı arttırdım bin 271’den bin 771 kişiye çıkarttım. Dere sayısı artmadı. A’dan Z’ye yapmamız gerekeni yapıyoruz. Turizmcilerimizin ve ekiplerimizin ortak çalışmaları ile arada yaşanan ufak kopuklukları da anında bu sivrisinek sorununu da çözeceğiz” dedi.

“KENDİMİ KANITLADIM, HERKESİN OYUNA TALİBİM”

Parti gözetmeksizin tüm vatandaşların oylarına talip olduğunu söyleyen Başkan Böcek, “Ben Muhittin Böcek olarak Alanya’yı ve Alanya halkını çok seviyorum. Benim sloganım bilindiği üzere “Herkesin Belediye Başkanı” zaten bunu da kanıtlamış bir başkanım Antalya’da. Buraya gelirken binlerce afiş ile karşılaştım. Bir afiş çılgınlığı var. Biz o kadar afişlere ulaşamıyoruz, çünkü bizim o kadar paramız yok. Ağa babalarımız olmadığı için. Benim şimdi afişlerimi söküyorlar. Ama benim afişlerimiz sökseler de Alanyalı kardeşlerimin kalbinden sökemezler. Afişlerimi yırtıyorlar ama sandıktan yırtamayacaklar. Biz doğruyu söylemeye devam edeceğiz. Benim Alanyalı hemşehrilerimin aklı ile kimse dalga geçmeyecek. Burası özgür ve çağdaş bir kent. Hep söylediğim gibi kendisini Türk vatandaşı olarak kabul eden ezanımıza al bayrağımıza sahip çıkan, cumhuriyetimizin değerlerine inanan mavi gözlü dev adamın devrimlerine inanıp yolunda yürüyenlerin, AK Partililerin, ülkücülerin herkesin oylarına talibim.’

Editör: Kerim Toksöz