Artık dünya genelinde sık görülen kanser hastalığına karşı uzmanlar vatandaşlara muayene çağrısında bulunuyor. Bununla birlikte günümüzde sıklaşan kansere karşı erken tedavinin ısrarla önemine değinen uzmanlar Alanya’da da Şehit Ebe Zeynep Eser Sağlıklı Hayat Merkezi KETEM’de koşulsuz şartsız hiçbir sağlık güvencesi gerektirmeden taramaların ücretsiz olduğunun altını çiziyor. Buna göre açıldığı günden bu yana binlerce hastanın taramasını gerçekleştiren merkez 2023 yılı içerisinde 6 bin 126 vatandaşa kanser taraması yaptı. Bu süreçte 19 bin 684 vatandaşa ise kanser konusunda eğitim verildi.

19 BİN VATANDAŞA FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ

Alanya’da ki çalışmalar hakkında Şehit Ebe Zeynep Eser Sağlıklı Hayat Merkezi KETEM sorumlusu Dr. Ayşe Işıl Güven merkezde binlerce vatandaşa sağlık taraması yaptıklarını belirterek, “2023 yılı içerisinde 6 bin 126 vatandaşa kanser taraması yaptık. Bunlarda 2 bin 748’ine HPV, 2 bin 380’ine Mamografi, 998’ine ise GGK taraması sağladık. HPV taramasında 2 vatandaşımıza, Mamografide 7 vatandaşımıza GGK taramasında ise 1 vatandaşımıza kanser tanısı konuldu. Şehit Ebe Zeynep Eser Sağlıklı Hayta Merkezi olarak yıl boyunca Kur’an Kurslarında, Aile Sağlığı Merkezlerinde, el sanatları kurslarında halka açık yerlerde, okullarda KETEM birimine ve Aile Planlaması Polikliniğine başvuran kişilere ve sağlık personeline farkındalık eğitimi ve etkinlikleri düzenlendi. 1 Ocak 2023 yılından 31 Aralık 2023 yılına kadar toplamda 19 bin 684 kişiye kanser konulu halk eğitimi verildi. Bin 250 sağlık personeline ise hizmet içi sağlık eğitimi verildi” dedi.

ERKEN TEŞHİS CAN KURTARIR

ALANYA'NIN SORUNLARI ANKARA GÜNDEMİNDE ALANYA'NIN SORUNLARI ANKARA GÜNDEMİNDE

Konu hakkında Alanya Posta Medya ekibine açıklamalarda bulunan Alanya İlçe Sağlık Müdürü Nadir Aldemir, “Bütün vatandaşlarımıza farkındalık oluşturmak istiyoruz. Erken tanı hayat kurtarır diyerek vatandaşlarımızı koşulsuz şartsız ücretsiz gerçekleştirdiğimiz kanser taramaları kontrole çağırıyoruz. Hiçbir sosyal güvencesi olmasa da taramalarımız tüm vatandaşlarımıza ücretsizdir” dedi.

Editör: Kerim Toksöz